30 Nisan 2011 08:28

Slackware 13.37

Paylaş

Slackware 13.1’in yayınlanmasından 11 ay sonra, Slackware’in yeni kararlı sürümü 13.37 geçtiğimiz çarşamba yayınlandı. Versiyon numarası verme şeklinde yapılan değişiklik ile Slackware kullanıcılarının çok da alışık olmadığı bir versiyon numarasına sahip olan bu yeni sürüm Slackware kullanıcılarının beklediği pek çok özelliği de beraberinde getiriyor. Yeni versiyonlama sistemi ile bu ve bundan sonraki Slackware kararlı sürümleri “Slackware Versiyonu.Linux Kernel Versiyonu” şeklinde numaralandırılacak. 2.6.37.6 Linux kernelini varsayılan olarak kullanan Slackware 13.37, 2.6.38.4 kernelini de alternatif olarak sunuyor. Alışkın olduğumuz Slackware kurulum programı, btrfs dosya sitemine kurulumu da destekleyecek şekilde geliştirilmiş. Slackware kurulum programındaki bir diğer yenilik de kolayca çalışır hale getirebileceğiniz bir ağdan kurulum sunucusu (PXE install server) .
Slackware 13.37’deki yenilikler sadece kurulum yazılımı ile sınırlı değil. Xfce 4.6.2 ve KDE 4.5.5 masaüstü çevreleri ve bir süredir kararlı sürüme eklenmesi beklenen Firefox 4.0, 13.37’de ilk göze çarpan değişiklikler. Grafik masaüstü ara yüzlerinin temel alt yapısını oluşturan X Window System, yeni Nvidia nouveau sürücülerini de içerecek şekilde güncellenmiş. Pek çok paket güncel kararlı versiyonlarına yükseltilmiş.
Slackware’in kararlı sürümleri standarttır: Bir paketin kararsız, teste tabi tutulmamış, denenmemiş bir sürümü Slackware’e eklenmez. Bu gelenek 13.37’de bozulmamış gibi görünüyor. Slackware 13.37, Slackware’in efsanevi kararlılığı ile ilgili kullanıcıları bekliyor.
Slackware 13.37’yi http://www.slackware.com adresinden ya da torrent aracılığı ile ücretsiz olarak indirebilir ya da eğer Slackware Projesi’ni desteklemek isterseniz Orijinal CD ve DVD sürümlerini sipariş edebilirsiniz.


iPhone izleme skandalı büyüyor

Daha önce bu köşede yazı konusu olan iPhone ve iPad’lerin kullanıcıların konum bilgilerini, kullanıcının isteği ve izni olmadan kaydettiğinin ortaya çıkmasının ardından, kullanıcı tepkileri artarak devam ediyor.
Internet’te çeşitli forum ve tartışma platformlarında dile getirilen tepkilerin ardından şimdi de Vikram Ajjampur ve William Devito adlı iPhone kullanıcıları, milyonlarca kullanıcının konumları hakkındaki bilgilerin Apple tarafından şifrelenmemiş bir şekilde saklanmasının tehlikeli ve kanunlara aykırı olduğunu savunarak tazminat talebi ile durumu mahkemeye taşıdı. Ajjampur ve Devito’nun davayı kazanmaları halinde milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısının da aynı tazminata hak kazanması olasılığı doğuyor.
Öte yandan Steve Jobs’ın “Biz izlemiyoruz, onlar izliyor”diyerek Android’i işaret ettiği açıklamasını bir yana bırakacak olursak, Apple cephesinden konu hakkındaki ilk ciddi açıklama geldi ve bu açıklama Steve Jobs’ın sözlerinin “Biz izlemiyoruz” kısmını yalanlıyor. Konu hakkında soru-cevap şeklinde yazılı bir açıklama yapan Apple kayıtların sadece veri tabanları için tutulduğunu iddia etti. Apple’a göre bu veritabanı kullanıcıların kendi konumlarını daha kolay ve hızlı bulmalarını sağlıyor. Aynı açıklamaya göre kaydedilen konum bilgileri ‘tam olarak’ telefonların konum bilgileri değil ve bu veri kimlik bilgileri olmadan şifrelenmiş olarak Apple sunucularına iletiliyor.
Apple yeni bir güncelleme ile konum bulma sistemini kullanan servisler devre dışı bırakıldığında telefonun hafızasında kayıtlı bulunan konum bilgilerinin silinmesini sağlayacağını da Steve Jobs’ı yalanladığı açıklamasına ekliyor.

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa