20 Şubat 2011 18:45

İki çekirdek, iki işlem

Paylaş

Çekirdek Frekansı 2.0 Ghz’nin altında olan çift çekirdekli işlemcilerde Full HD video izlemeye çalıştığınızda, büyük olasılıkla video, takıla takıla oynatılacak ve izlenebilir olmaktan çıkacaktır. Bu durum özellikle son dönemlerde çıkan Intel D525  ve SU 7300 gibi çok çekirdekli, düşük hızlı  işlemcileri kullanan netbooklarda oldukça yaygın. Sorunun esas kaynağı, hemen hemen tüm video oynatıcıların, video dosyasını çözümleyip oynatmak için varolan çekirdeklerden sadece birini kullanabilmesi. İşlemciniz sadece  yüzde 50 ya da  yüzde 25 oranında kullanıldığı ve işlemcinizde boşta işlem gücü olduğu halde video dosyasının takıla takıla oynaması sinir bozucu bir durum. Sinirlerimizin bu şekilde bozulmasına izin vermemek ve elimizdeki işlemci gücünden sonuna kadar yaralanmak adına bu hafta çok çekirdek desteği olan bir SMPlayer hazırlayacağız.
İlk iş olarak [0] numaralı adresten işlemcimize uygun şekilde çok çekirdek desteği(FFMpeg-mt) ile derlenmiş bir MPlayer indirelim. Eğer AMD firmasının çok çekirdekli işlemcilerinden birine sahipsek “athlon-xp mt” sürümünü, yok eğer Intel’e ait bir çok çekirdekli işlemci kullanıyorsak  “p4 mt” sürümünü indirelim. Eğer işlemcimizin ne olduğuna emin değilsek CPUZ[1] programını kullanarak işlemcimiz hakkında fazlası ile detaylı bilgi edinebiliriz.
MPlayer bir grafik kullanıcı  arayüzüne (GUI: Graphical User Interface) sahip olmadığından bir de arayüze ihtiyacımız olacak. Bu nedenle SMPlayer ‘ın sayfasında[2] yer alan ‘Downloads’ sayfasına girelim ve “smplayer-0.6.9_without_mplayer.7z” dosyasını indirelim. Eğer 7z uzantılı dosyaları açamıyorsak,  ücretsiz WinRar[3] ya da 7zip[4] programlarından birini indirip kuralım. Ardından ‘SMPlayer-mt’ adında bir dizin oluşturalım ve indirdiğimiz “smplayer-0.6.9_without_mplayer.7z” dosyasının içeriğini bu dizine çıkaralım. ‘SMPlayer-mt’ dizininin içinde şimdi de  ‘MPlayer-mt’ dizinini oluşturalım ve indirdiğimiz “Mplayer-athlon-xp-svn-32848-mt.7z” ya da “Mplayer-p4-svn-32848-mt.7z” dosyasının içeriğini bu dizine çıkartalım. ‘MPlayer-mt’ dizini içinde yer alan ‘mplayer’ dizinine girelim ve  bu dizinde yer alan ‘config’ adlı dosyayı not defteri ya da benzeri bir düz metin editörü ile açalım ve dosyanın sonunda  yeni bir satıra tırnaklar olmadan “lavdopts=threads=X” satırını ekleyelim ve ‘X’ harfinin yerine çekirdek sayımızı koyalım. (Ör:lavdopts=threads=4)
Şimdi SMPlayer-mt dizinine dönelim ve ‘smplayer.exe’ dosyasını çalıştıralım. “Seçenekler > Özellikler “menüsünü kullanarak ayar sayfasına girelim ve karşımıza ilk gelen sayfada “MPlayer executable” başlığının yanında yer alan büyüteç simgesine tıklayalım. Gelen dosya seçimi penceresinde Mplayer-mt dizinin içinde yer alan mplayer.exe dosyasını seçelim. Son olarak smplayer.exe dosyasına masaüstümüzde bir kısa yol oluşturalım.
Çok çekirdekli işlemcimizden sonuna kadar yararlanan yeni video oynatıcımız hazır. SMPlayer-mt sayesinde daha önce performans sorunları, takılma vb. Nedenlerle izleyemediğiniz Full HD videolarınızı takılmadan, rahatça izleyebilirsiniz.

[0] http://oss.netfarm.it/mplayer-win32.php
[1] http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
[2] http://smplayer.sourceforge.net/
[3] http://www.rarlab.com/
[4] http://www.7-zip.org/


‘IE9 modern değil’

Mozilla, Microsoft’un Internet tarayıcısı Internet Explorer’ın son sürümü IE9’un ‘modern bir tarayıcı’ olmadığını öne sürdü.
Mozilla’dan Paul Rouget, Microsoft’un IE9’un diğer tarayıcılardan daha kapsamlı bir HTML5 desteği verdiği iddialarına karşılık olarak blogunda yaptığı açıklamada IE9’un modern bir tarayıcı olmadığını iddia etti.
İddiasını desteklemek amacıyla caniuse.com ve html5tests.com’dan bazı standart testlerinin sonuçlarını sunan Rouget, Web Workers, çevrimdışı uygulama ön belleği, HTML formları, JavaScript kısıtlı modu, Dosya API ve WebGL gibi IE9’un desteklemediği standartları hatırlattı.
Microsoft ise IE’nin HTML5’e yaklaşımının gerçek hayata yönelik olduğunu iddia etti.

evrensel.net
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa