İyi bir başlangıç


19 Şubat 2011 00:17

Son iki haftada Mısır’da yaşanan olaylar cevaplardan çok sorular doğurdu. Sorularla dolu bir ülkede bazı şeyler diğerlerinden daha net görünüyor: Birincisi devrimler sadece yöneticileri değil sistemleri de değiştiriyor. İkincisi demokrasiyi getirmek için yapılan devrimler askeri idareyle sonuçlanmaz çünkü bu ikisi taban tabana zıttır. Üçüncüsü Mısır’daki mücadele bir son değil başlangıçtır.
Hüsnü Mübarek’in zorunlu istifası  birbiriyle uyumlu bir takım güçler tarafından gerçekleştirildi. Kahire, İskenderiye’deki ve ülkenin bütünündeki gösteriler boş tur otobüsleri ile para kaybeden iş çevreleri ve askeri kanattaki daha büyük bir kaosun, ve hatta güç kaybının işaretlerini gören bazı endişeli gruplar tarafından desteklendi.
Mübarek kolayca ve isteğiyle gitmedi. Ve ikinci adam olarak Ömer Süleyman’ı seçmesi de bardağı taşıran son damla oldu. Süleyman’ın ünü işkence konusunda bir uzman olmasıydı. Bu, Tahir Meydanı’na korku ve dehşet yaymak için hazırlanmış bir plandı. Fakat şaşırtıcı şekilde tam tersine sebep oldu. Yeni ayaklanmalar başladı ve Mübarek’in gidişi hızlandı. Buna rağmen güç hâlâ ordunun elinde.
Tunus ve Mısır deneyimlerinin gösterdiği üzere hem bin Ali hem Mübarek gücü kazanmaya ve vatandaşlar üzerinde kontrol kurmaya yönelmiş asker kökenli adamlardı. Tunus’ta bin Ali hem devlet başkanı hem general unvanı taşırken Mübarek de bir saldırı pilotuydu. Onların içgüdüsü savaşmaktı, anlaşmak değil.
Mısır’daki patlamanın kökeni, Tunuslu Muhammed Buazizi’nin çaresizliğinde yatıyor. Tepkisiz ve yozlaşmış bir rejimde adalet arayan bu adam 26 yaşında doktora yapıp iş bulamamış ve meyve halinde çalışan, malları polis tarafından yasa dışı olarak yağmalanan bir vatandaştı. Ateşlediği yangın canını aldı fakat milyonlarca Tunusluya esin kaynağı oldu. Onlar da milyonlarca Mısırlının ayaklanmasına yol açan kıvılcımı  ateşlediler. Bu  yangınların ne kadar uzağa yayılabileceğini kim bilebilir? Mısır, yüklerinden kurtulmak için yeni uyanmaya başlamış ve bu yolda yalnız ilerliyor olabilir ancak bu  sadece yolun başlangıcı, sonu değil.

evrensel.net
www.evrensel.net