CHP’li belediyeyi Kılıçdaroğlu’na şikayet ettiler


18 Şubat 2011 03:12

ÇANKAYA Belediyesi’ne bağlı Belde A.Ş.’de çalışan işçiler, toplu sözleşme haklarını fiilen ortadan kaldıran CHP’li belediye yönetimini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şikayet ettiler. Kılıçdaroğlu’na mektup gönderen Sosyal-İş üyesi işçiler, 24 Şubat Perşembe günü belediye önünde kitlesel eylem yapmaya hazırlanıyorlar.
Çankaya Belde A.Ş.’de çalışan yüzü aşkın işçi, belediye yönetiminin şirketin işkolunun değiştiği ve sendikanın çoğunluğu sağlayamadığı iddialarıyla açtığı dava sonrası yaşadıkları mağduriyete tepkilerini sürdürüyorlar. Dava nedeniyle yeni toplusözleşme imzalayamayan, eski toplu sözleşmelerdeki haklarından da yararlandırılmayan işçiler, belediye yönetimini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, gönderdikleri mektuplarla şikayet ettiler.
Dün Kızılay Postanesi önünde toplanan işçiler, Kılıçdaroğlu’na hitaben temsili dev mektup zarfı hazırladılar. Belediye yönetimini gönderdikleri mektupla Kılıçdaroğlu’na şikayet ettikten sonra, sözleşme haklarının engellenmesine sloganlarla tepki gösteren işçiler, CHP’li Belediye Başkanı Bülent Tanık’a da “işçine sahip çık” diye seslendiler.
ÇANKAYALILARDAN DESTEK İSTEDİLER
İşçiler adına konuşan Tülin Özer, daha iyi çalışma koşullarına kavuşmak ve halka daha iyi hizmet vermek için örgütlenme haklarını kullanarak Sosyal-İş’e üye olduklarını, ancak belediye yönetiminin, sendikanın 18 yıldır elinde tuttuğu yetkiye itiraz ettiğini anlattı. Dava sürecinde ücretlerinin geriye çekildiğini, kazanılmış haklarının ödenmediğini, maaşlarının geç yatırılmaya başlandığını ifade eden Özer, şunları söyledi: “İş güvencemiz olmadan, her sözleşme bitiminde işten çıkartılma korkusu yaşayarak, ay sonu geldiğinde ücretlerimizi ne zaman alacağımızı bilmeden işimize devam ederken, çocuklarımızın geleceği ve yarınımız konusunda endişe duyarken ne kadar huzurlu ve güvenli olabiliriz. Çankaya’nın ve Çankayalıların gelişmesi için daha fazla nasıl hizmet edebileceğimizi nasıl düşünebiliriz”.
Daha iyi çalışma koşulları için mücadeleyi bırakmayacaklarını belirten Özer, tüm Çankayalılardan mücadelelerine destek istedi. Özer, 24 Şubat Perşembe günü Çankaya Belediye Başkanlığı önünde yapılacak kitlesel basın açıklamasına çağrı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)

evrensel.net
www.evrensel.net