Bloguma Dokunma


05 Mart 2011 10:48

İki-üç video yüzünden topluca sansürlenen Youtube’un tekrar sansürsüz hale gelmesinin üzerinden daha üç ay geçmeden, toplu sansür bu kez de blog yazarları ve okurlarını vurdu. Google’ın ücretsiz blog servisi Blogspot, Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesinin 14.01.2011 tarih, 2011/56 değişik iş nolu kararı ile erişime engellendi.
Blogspot’un erişime engellenmesine yol açan şikayet Digiturk’e ait. Şikayet konusu ise Süper Toto Süper Lig maçlarının çeşitli bloglar üzerinden korsan yayınlanması.

Bu karar, sadece milyonlarca blog okur ve yazarını mağdur etmekle kalmadı, Blogspot ile çeşitli düzeylerde sunucularını paylaşan Google Maps, Google Analytics ve Google Search gibi çeşitli servisleri kullanan milyonlarca Internet sitesinde de bağlantılarda yavaşlama vb. problemlerin önünü açarak Türkiye’deki tüm Internet kullanıcılarını etkiledi. Digiturkle, Internet’teki çeşitli bloglardan maçları ‘korsan’ izlemekle uzaktan yakından alakası olmayan milyonlarca Internet kullanıcısı ve milyonlarca web sitesi sırf Dijiturk’ün korsan yayınlanmasını engellemek için taciz ediliyor. Bu durum ne fikri mülkiyet ile açıklanabilir ne da yasa ile. Üstelik engellenmeye çalışılan ‘korsan’ yayınlar farklı isimler ve servisler altında yayınlarını sürdürüyor. Yani fiili olarak erişime engellenen ‘korsan’ yayınlar değil, biziz.

Futbol maçları ve Digiturk ile uzaktan yakından alakası olmayan Ahmet’in, yine futbol maçları ve Digiturk ile uzaktan yakından alakası olmayan Ayşe’nin bloguna erişmesi mahkeme kararı ile engelleniyor. Niye? Birileri fikri mülkiyeti Dijiturk’e ait olan maçları Internet’te korsan yayınlıyor diye. Peki bundan bize ne? Ne ben, ne Ahmet ne de Ayşe Internet’ten ‘korsan’ maç izlemiyoruz. Ayrıca, Dijiturk maçları Internet’ten korsan yayınlatmadığı zaman bize bir fayda da sağlamıyor. Peki o zaman neden faturayı bize kesmeye kalkıyorsunuz?

Blogspot erişime engellendi diye blog okur ve yazarlarının bloglarından vaz geçeceğini ve böylece Google üzerinde baskı oluşturabileceğinizi mi zannediyorsunuz? Youtube sansürü sırasında da mı öğrenmediniz Internet kullanıcılarının kapı engellense pencereden, pencere engellense bacadan, baca engellense duvarı yıkıp duvardan istedikleri yere gireceğini. Sansürlü olduğu iki yıl boyunca Youtube ne kadar kullanıcı kaybetti Türkiye’de? Bilgisayardan anlayan - anlamayan herkes girebiliyordu ‘sansürlenmiş’ Youtube’a. Şimdi Blogspot’ta da aynı durum yaşanacak. Yani Blogspot ve Google bir şey kaybetmeyecek. Bir şeyler kaybeden demokrasi, hukuk devleti...

Bu karar ile milyonlarca Internet kullanıcısının anayasa ile ‘güvence altına’ alınmış hakları çiğneniyor. Eğer devlet ve hükümet vatandaşlarının anayasa ile güvence altına alınan haklarını korumuyor, koruyamıyor ise biz kendi anayasal haklarımızı kendimiz koruruz:
- http://torproject.org adresine girin
- Sağ üst köşede yer alan “Download” butonuna tıklayın
- Açılan sayfadan işletim sisteminize uygun (Microsoft Windows XP, Windows Vista ve Windows 7,  Mac OS ve Linux işletim sistemleri destekleniyor) Tor Browser Bundle’ı indirin. (Malesef desteklenen diller arasında şimdilik Türkçe yok).
- İndirdiğiniz dosyayı çalıştırıp programı uygun bir klasöre çıkartın. Bu klasör (Eğer yanınızda taşımak istiyorsanız) bir flash diskte yer alabilir.
- Gösterdiğiniz hedef klasöre çıkartılan ‘Start Tor Browser’ dosyasını çalıştırarak, istediğiniz zaman istediğiniz yerde Internet’e sansürsüz olarak ulaşabilirsiniz.


Doom artık hesap makinesinde

Döneminin ve FPS türünün en ünlü oyunlarından biri olan Doom, gelişmiş bir hesap makinesinde çalışacak şekilde yeniden programlandı.

Omnimaga.org’un yaptığı bu çalışma ağırlıklı olarak üniversitelerde kullanılan bilimsel hesap makinelerinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. TI-Nspire Hesap makinesinde çalıştırılmak üzere hazırlanan Doom, ‘90’lı yıllarda bilgisayar oyunu oynayanlara nostaljik anlar yaşatabilir.

Doom, 1993 yılında piyasaya sürüldüğünde bir anda oyuncuların favorisi haline gelerek çok ses getirmişti. Üç boyutlu grafik barındıran ve çok oyunculu olarak oynanabilen ilk oyunlardan olan Doom’un bugün oynadığımız tüm FPS türü oyunlara öncülük ettiğini ve etkilediğini rahatça söyleyebiliriz. Doom tarafından oluşturulmuş olan klasik format, bugün de çoğu oyunda görülebilir.

evrensel.net
www.evrensel.net