JFileRecovery ile dosya kurtarma


17 Şubat 2011 02:31

CRC(Cyclic Redundancy Check), ya da türkçe Windows sürümlerinde karşımıza çıkan adını söyleyecek olursak Döngüsel Artık Denetimi eski CD ve DVD’lerimizi kopyalarken bir baş belası olabilir. Elimizdeki verinin kaza sonucu değişip değişmediğini kontrol etmeye yarayan bu mekanizma eğer veride kaza sonucu oluşmuş bir değişiklik varsa ilgili dosyayı kopyalamanızın önüne geçer ve sıradan kullanıcı için oldukça kriptik görünümlü bir hata mesajı çıkartır: “Döngüsel Artık Denetimi Hatası”
Eğer bu hatayı alıyorsanız kopyalamaya çalıştığınız dosyayı ya da en azından dosyanın bir kısmını kurtarmak hâlâ mümkün. Dosyayı kurtarmak için kullanacağımız JFileRecovery adlı program Java Çalıştırma Zamanı Kütüphanesini (JRE:Java Runtime Environment) kullandığından, ilk iş olarak eğer bilgisayarımızda bu kütüphane yüklü değil ise Java’nın sitesinde[0] yer alan “Ücretsiz Java Yüklemesi” butonuna tıklayarak Java’yı indirelim. İndirdiğimiz dosyayı çalıştırıp ‘Install’ butonuna tıkladığımızda gerekli dosyalar Internet’ten indirilip bilgisayarımıza kurulacak.
Java kurulumu tamamlanınca, JfileRecovery’nin web sitesine[1] girelim ve ‘Download’ linkine tıklayalım. Yeni gelen sayfada en altta yer alan üç bağlantıdan ilkine (Java Web Start Application) tıklayıp, eğer sorulursa “Java ile aç” seçeneğini kullanarak programı çalıştırabilir ya da  ikinci bağlantıya (Standalone Java Application) tıklayarak daha sonra da kullanmak üzere programı Jar dosyası formatında indirebiliriz. Belki de ilk kez gördüğünüz Jar dosya formatı, Java Kütüphanesi kulanan  yazılımların çalıştırılabilir dosyalarıdır. Java yüklü ise,  Jar dosyalarını çalıştırmak için tek yapmanız gereken ilgili dosyaya çift tıklamak.
Şimdi, indirdiğimiz dosyayı çalıştıralım. Gelen pencerede ‘Source File’ kısmındaki ‘Browse’ butonuna tıklayarak okumakta zorlandığımız, CRC hatası veren dosyamızı seçelim. Hemen altında yer alan ‘Destination File’ kısmındaki ‘Browse’ butonuna tıklayarak kurtarılan dosyamızı kaydetmek istediğimiz yeri seçelim. ‘Timeout’ kısmında milisaniye cinsinden belirleyeceğimiz süre program bir yerin okunamadığına karar verip burayı atlamadan önce ne kadar süre ile tekrar deneyeceğini belirliyor. Eğer kurtrarma işleminin daha uzun sürmesi çok problem değil ise bu değeri 1000 milisaniyeden 10 bin milisaniyeye çıkartabilirsiniz. Şimdi ‘Begin Recovery’ butonuna tıklayarak kurtarma işlemini başlatın. Eğer kurtarma işlemi tamamlandığında hâlâ okunamayan yerler varsa (grafikte kırmızı renkle gösterilen) ‘Begin Recovery’ butonunun yerini alan ‘Retry Failed Blocks’ butonuna tıklyarak okunamayan alanları okumayı tekrar deneyebilirsiniz.
Dosya kurtarma konusunda dikkat etmeniz gereken önemli bir noktaya da burada değinmekte yarar var: Pek çok dosya formatında bir bytelık hata bile dosyanın kullanılamaz hale gelmesine yol açabilir. Ancak özellikle video dosyalarında hatalı okunan yerler videonun hatalı okumaya karşılık gelen karelerinde bozulmaya yol açacaktır. Yani tüm hatalı okumalara rağmen pek çok video dosyasını ufak tefek bozulmalarla kurtarmanız mümkün.

[0]http://www.java.com/tr/
[1]www.jfilerecovery.com/


Reader ve Flash’a yeni yama

Adobe, Reader X ve Flash’ta yer alan çoğu ‘kritik’ olarak değerlendirilen 42 açığı kapatmak üzere yeni bir güncelleme yayınladı. Kapatılan açıkların 29’u Reader’a, 13’ü ise Flash’a ait.
Reader’da kapatılan açıkların çoğu ‘kritik’ olarak değerlendiriliyor. Şimdilik sadece Windows ve Mac OS X kullanıcılarına sunulan Reader yaması’nın Linux sürümünün, 28 Şubatta çıkacağı açıklandı.
Flash güncellemesi ise tamamı ‘kritik’ olarak nitelendirilen 13 açığı kapatıyor. Güncelleme ile birlikte Flash’ın sürüm numarası 10.2.152.26’ya yükseldi. Adobe, Flash ve Reader’ın yanı sıra  ColdFusion ve Shockwave için de güvenlik güncellemeleri yayınladı.
Tüm bu güncellemelerden yararlanabilmek için Windows kullanıcıları programların içerisindeki güncelleme mekanizmalarını kullanabilir. Mac OS X kullanıcılarının ise ilgili programların sitelerinden güncellemeleri indirmesi gerekiyor.

evrensel.net
www.evrensel.net