• GAZETECİLER Mahkeme Koridorunda


 • ZAMAN DAVASI

  668 sayılı KHK ile kapatılan Zaman Gazetesinin Eski Yazarları; Şahin Alpay, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, Ahmet T. Alkan, Nuriye Akman ve Mustafa Ünal ve aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 30 medya çalışanının “darbe girişimi” ve “FETÖ/PDY üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı Silivri Ceza İnfaz Kurumu Kampüsündeki adliye binasında 8 Aralıkta görülecek. 14 ay sonra ilkez 18 Eylül’de görülen ilk duruşmada mahkeme tahliye taleplerini, reddetmişti. 490 gündür tutuklu bulunan Alpay’ın sağlık durumunuhnj kötüleşmesi nedeniyle daha önce defalarca tahliye talep eden avukatların bu talepleri reddedilmişti.

  Zaman Gazetesi kapatıldı

BERAT ALBAYRAK'IN E-POSTALARI DAVASI

 • ÖĞRETEN VE MAHİR KANAAT TAHLİYE EDİLDİ

  RedHack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için tutuklu yargılanan Diken Eski Haber Editörü Tunca Öğreten ve BirGün Gazetesi Çalışanı Mahir Kanaat’in ile tutuksuz yargılanan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik, Muhabiri Metin Yoksu, Etkin Haber Ajansı (ETHA) Haber Müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın davası 6 Aralık’ta Çağlayan’daki İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Ömer Çelik 24 Ekim’de görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti. Öğreten ve Kanaat için de tahliye kararı verildi.

AVUKATSIZ KALAN DURUŞMA

 • Gazeteci-Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 7 sanıklı davanın 4’üncü duruşması da 11 Aralık’ta saat 10.00’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 436 gündür tutuklu yargılanan Altan kardeşler ile 490 gündür tutuklu olan Ilıcak için “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla ayrıca 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor. 13 Kasım’da görülen 3’üncü duruşmada önce söz almak isteyen avukatlar salondan çıkarılmıştı. Salondan çıkarılan avukatlardan Ergin Cinmen, “40 yıllık meslek hayatımda ilk kez duruşmadan atılıyorum” demişti.

TANIK İFADELERİNE RAĞMEN 19 AYDIR TUTUKLU

 • Kapatılan DİHA'nın Muhabiri Nedim Türfent’in beşinci duruşması, 15 Aralık’ta Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Türfent’in şimdiye kadar görülen 4 duruşmasında dinlenen 19 tanıktan 18’i ifadelerini işkence altında verdiklerini açıkladı. Tüm ifadelere rağmen 19 aydır tutuklu yargılanan Türfent savunmasında, ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ haberi nedeniyle ölümle tehdit edildiğini hatırlatmış ve bu nedenle tutuklandığını belirtmişti.

 • ETHA DAVASI

  ETHA’nın dış haberler servisi çevirmeni, Almanya vatandaşı Meşale Tolu’nun tutuklu, Gazeteci Ömer Ulaş Sezgin’in tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması Silivri Cezaevi kampüsü karşısında bulunan İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Sezgin’in tahliye edildiği duruşmada savunma yapan Tolu, gazetecilere yönelik baskının amacının muhalif basını susturmak olduğunu belirtti. 6 aydır tutuklu olan Tolu eşinin de tutuklu olduğunu ve çocuğunun da kendisiyle birlikte cezaevinde olduğunu hatırlatarak, ailece cezalandırılmak istendiklerini söylemişti.

  Meşale Tolu'ya özgürlük

DAYANIŞMA YARGILANIYOR

 • Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Gazeteci Ahmet Nesin’in yargılandığı davanın duruşöması Çağlayan’da bulunan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Nöbetçi yayın yönetmenlerinden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklandı, 10 gün sonra serbest bırakıldı.