• GAZETECİLER Mahkeme Koridorunda


ALAYUMAT VE AKMAN'IN DAVASI

 • Haklarında hazırlanan iddianame ile 45’er yıl hapisleri istenen Gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 2 Şubat’ta hakim karşısına çıkacak. KHK ile kapatılan DİHABER'in muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 14 Temmuz’da “makul şüphe” gerekçesiyle Antep’in İslahiye ilçesinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan her 2 gazeteci Antep’ten Hatay TEM Şube’ye getirilerek, 13 gün burada gözaltında tutuld ve 27 Temmuz’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından gazeteci Akman serbest bırakılırken, Alayumat “casusluk” iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

AYM ‘TAHLİYE’ DEDİ ALT MAHKEME ‘TUTUKLAMA’

 • Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan akademisyen Mehmet Altan ile Gazeteci Şahin Alpay hakkında ‘hak ihlali’ kararı vererek tahliyesine hükmetti. AYM’nin kararı sonrası Altan’ın yargılandığı 26. Ağır Ceza Mahkemesine yapılan tahliye talebi reddedildi. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz da kabul edilmedi.

10 GAZETECİYE BYLOCK DAVASI

 • Cihan Haber Ajansı Cumhurbaşkanlığı Muhabiri Gürkan Tuzlu, Mesut Ertaç, Ömer Faruk Aydemir, eski Zaman Muhabiri Muhsin Pilgir, Bugün Gazetesi Çalışanı Mehmet Ali Ay, Ahmet Feyzullah Özyurt, Birgün Gazetesi Editörü Burak Ekici, eski TRT çalışanı Yusuf Duran, Cihan muhabiri Mutlu Özay ile Can Erzincan TV Çalışanı Hüdaverdi Yıldırım hakkında ByLock kullandıkları iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 15 Şubat’ta görülecek.

 • EVRENSEL’E 100 BİN LİRALIK TEKZİP DAVASI

  Gazetemiz Evrensel’de 12 Temmuz 2014’te yayınlanan “O manşetleri böyle atmışlar” başlıklı 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları haberi nedeniyle, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan tekzip talebinde bulundu. Tekzip metni yayınlanmasına rağmen hakkımızda dava açıldı ancak mahkme davayı reddetti. Erdoğan’ın avukatlarının itirazı üzerine Yargıtay kararı bozdu ve dava yeniden görülmeye başlandı. 100 bin lira tazminat talebiyle açılan dava, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde, 15 Şubat’ta görülecek.


 • 10 EKİM DAVASI

  10 Ekim Ankara Katliamı’nda alınan istihbarata rağmen önlem alınmadığı tespit edilen müfettiş raporu haberleri nedeniyle Evrensel gazetesi ve Cumhuriyet gazetesinden Genel Yayın Yönetmenleri Can Dündar ve Fatih Polat, muhabirler Tamer Arda Erşin, Cem Gurbetoğlu ve Kemal Göktaş’ın yargılandığı dava düştü.

  Detaylar...
  10 Ekim haberlerine açılan dava düştü

ÖZGÜR GÜNDEM’LE DAYANIŞMA DAVASI

 • ÖZGÜR GÜNDEM DAVASINDA TOPLAM 9 YIL 9 AY HAPİS CEZASI

  Kapatılan Özgür Gündem gazetesi çalışanlarına ve gazete ile dayanışmak amacıyla başlatılan dayanışma kampanyasına katılan gazetecilere toplamda 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Davada 3 yıl 9 ay hapis cezası alan Hüseyin Aykol, “Gerçeği öldürmek için gazetecileri sindirmek ve susturmak istiyorlar. Yaklaşık 40 yıldır gazetecilik yapıyorum ve yaşadıkça gazetecilik yapmaya devam edeceğim” derken Gazeteci Ayşe Düzkan ise tüm baskılara rağmen dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini belirtti.

  Detaylar...
Ahmet Şık

AHMET ŞIK'IN TWEET DAVASI

 • Cumhuriyet Davası kapsamında bir yıldan fazla bir süredir tutuklu bulunan Cumhuriyet Muhabiri Ahmet Şık hakkında, Cumhuriyet davasında da yer alan tweetleri nedeniyle bir dava daha açıldı. 30 Ocak’ta İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesinda görülecek davada Şık, “Devlet organlarını aşağılamak” ile suçlanıyor.
  İddianamede, Şık’ın altı tweeti ile “Türk milletini, Türkiye cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağıladığı” savunuldu. Dava konusu Twitter paylaşımları ayrıca Cumhuriyet davasında da yer alıyor. Şık aynı paylaşımlar nedeniyle iki defa yargılanacak.