17 Temmuz 2011 09:04

Kıdem tazminatları da fonlanıyor

Kıdem tazminatının kaldırılıp fona devredilmesi, işçilerin işten çıkarılmasının önünü açacaktır. İşten çıkarmalar daha da kolaylaşacaktır. Çünkü, işverenin, işten çıkardığı işçiye karşı hiçbir ekonomik yükümlülüğü olmayacaktır. Böylece, işveren istediği z

Kıdem tazminatları da fonlanıyor

Paylaş
MAHMUT ŞENGÜL

Hükümet, önce yaş haddini yükseltti. Seçimlerde baktı ki oyları arttı. İştahı  iyice kabardı. Bunun üzerine, seçimlerden önce çıkardığı  torba yasanın devamını getirmeye koyuldu. Bu seçimlerde oy artışı, hükümetin kıdem tazminatlarına el atmasını getirdi. Daha evvel fonlara devredilen işsizlik sigortası primlerimizin kimler tarafından kullanıldığını hep beraber gördük. İşsizlik sigortası fonunda biriken paraların sadece %10'u işsizler için kullanılmıştır. Geriye kalan miktar, amacı dışında hükümete veya patronlara kaynak olarak kullandırılmıştır. Kıdem tazminatı fonunun akıbeti de aynı olacaktır.
Hükümet tamamen kölelik düzenini yerleştirerek, yabancı sermayeye "gelin yatırım yapın, ucuz işçi çalıştırın, benim işçimin -vatandaşlarımın yararlanması gereken hakların tamamını size sunalım" demektedir.  Hükümet, fonda biriken bu paralarla emekli olan işçilere kıdem tazminatlarını kömür-makarna-beyaz eşya gibi ödemelerle yaparsa şaşırmamak gerekir.
Biz çalışanlar, seçimlerde oy verirken kendi ve toplumsal çıkarlarımız doğrultusunda mesaj vermesini bilmezsek, birileri de iştahları kabardıkça biz çalışanlara çok daha sert mesajlar vereceklerdir. Bu dünyada temelli emekli olduğumuzda fonda biriken paralarla bizlere ancak kefen alırlar.
Son olarak, her iki çalışandan biri, her iki sendikadan biri,"padişahım çok yaşa, emeklilik yaşı, torba, kıdem tazminatlarımız sana feda olsun" diyor.
Bu yasa çıkarsa her iki çalışandan biri ne hayırlı olsun diyorum.

*Genel İş Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı

ÖNCEKİ HABER

İran sınırında şiddetli çatışma

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa