17 Temmuz 2011 06:39

Suçlu denetlemeyen devlet

Şili’deki bir maden ocağında 69 gün mahsur kaldıktan sonra kurtarılan madenciler Şili’de devlete ihmal davası açtı. Madencilerin Lideri Luis Urzua, basına yaptığı açıklamada, “Madende neler yaşadığımızın bilinmesini istiyoruz” dedi. Urzua, kazadan önce güvenliğin denetlenmemesi nedeniyle devlete karşı dava açacakl

Suçlu denetlemeyen devlet

Paylaş

Şili’deki bir maden ocağında 69 gün mahsur kaldıktan sonra kurtarılan madenciler Şili’de devlete ihmal davası açtı. Madencilerin Lideri Luis Urzua, basına yaptığı açıklamada, “Madende neler yaşadığımızın bilinmesini istiyoruz” dedi. Urzua, kazadan önce güvenliğin denetlenmemesi nedeniyle devlete karşı dava açacaklarını belirtti. Mahkeme, Maden İşçilerinin Avukatı Edgardo Reinoso’nun Santiago mahkemesine dilekçe sunduğunu belirterek, açılan davada 31 madencinin her birine 380 bin avro tazminat verilmesini istediğini belirtti.  

NEDEN DENETLENMEDİ

31 madenci, Sernageomin’i (Ulusal Jeoloji ve Maden Servisi), San Jose bölgesindeki maden ocağının güvenlik koşullarını kazadan önce denetlememekle suçluyor. Şili’de 33 madenci, 5 Ağustosta maden çökmesi sonucu yerin 700 metre altında mahsur kalmış ve 69 gün sonra kurtarılmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bahreyn’de halk sokaklarda

SONRAKİ HABER

#10yearschallenge "Bu kadınların 2019'da çekilmiş fotoğrafları yok"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa