12 Aralık 2014 02:04

Faili meçhul davasında bir tanık daha

Şırnak'ın Görümlü Beldesinde 1993 yılında biri imam, altı köylünün faili meçhul şekilde öldürülmesine ilişkin dönemin Tuğgenerali Mete Sayar’ın da aralarında bulunduğu 6 asker aleyhine açılan davanın 4. duruşması yarın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. O dönem askerlik yapan bir kişinin duruşmada tanıklık yapacağı öğrenildi. Önceki duruşmada da o dönemde asker olan bir kişi ifade vermiş, ancak askerin ifadelerine rağmen sanıkların tutuklanması talebi reddedilmişti.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Ankara

Silopi'nin Görümlü beldesinde 13 Haziran 1993 yılında 6 askerin yaşamını yitirdiği çatışmanın ardından, köylülerden Şemdin Cülaz, Mehmet Salih Demirhan, Halit Özdemir, İbrahim Akıl ve Abdurrahman Kayek ile Derecik mezrasından Keldani kökenli Hamdo Şimşek ve Hikmet Şimşek askerler tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınıp Jandarma Karakolu'nda işkence yapıldığı belirtilen 6 kişiden bir daha haber alınamamıştı. Dönemin Tuğgenerali Mete Sayar'ın gözaltı işlemi öncesi “6 askere karşılık 6 kişi” diyerek intikam yemini ettiği iddia edilmişti.

TUTUKLANMALARINI İSTEYECEKLER

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan duruşma ile ilgili bilgi veren avukat Murat Yılmaz, bir önceki duruşmada o dönem bir askerin tanık olarak dinlendiğini ve ifadelerine rağmen sanıkların tutuklanmadığını hatırlattı. Yarın gerçekleşecek celsede de başka bir vatandaşın ifade için başvurduğunu öğrendiklerini bildiren Yılmaz, ifadeler doğrultusunda  sanıklar hakkındaki tutuklama taleplerini yineleyeceklerini söyledi.

TANIK ASKER NE DEMİŞTİ?

O dönem Görümlü'de askerlik yapan Yusuf Özdemir bir önceki duruşmada tanık olarak dinlenmişti. Özdemir, o gün 6 köylüye karakolda işkence yapıldığını ve kurşuna dizilmek suretiyle öldürüldüğünü anlatmıştı. Özdemir ifadesinde şunları söylemişti: “Gece taburda çatışma çıktı. Sabah, Tugay Komutanı Mete Sayar, telsizle Bölük Komutanı Hasan Basri Vural'a tek tek isim vererek  'Bu 7 kişiyi tabura getirin' dedi. Köye gittik ve 7 kişiyi getirdik. Mete Sayar da helikopterle tabura alanına indi. Mete Sayar, '6 askeri şehit etmişler, bunun intikamını alacağız' dedi. 7 kişi alındı gözaltına daha sonra o bir kişiyi serbest bıraktılar. Bu 6 kişiye işkence yaptılar, önce dizlerine ateş ettiler. Yoğun işkenceler yaptılar. Zaten çoğu ya can çekişiyordu, ya da ölmüştü. Daha sonra kalabalık bir asker grubunun içerisinde 6 köylüyü kurşuna dizdiler. Orada bir sürü asker vardı. Ben bizzat öldürülenleri helikopter pistinin oraya taşınırken gördüm. Oradan da başka bir yere götürdüler ".

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'lü emekçiler greve gidiyor

SONRAKİ HABER

Ede Demir’de üç günde ikinci iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...