15 Temmuz 2011 10:38

AKP, çatışmaları BDP’ye yüklenmenin vesilesi yaptı

Diyarbakır Silvan'da, 13 asker ve 7 HPG'linin ölümüyle sonuçlanan çatışma AKP tarafından BDP'ye yönelik saldırıların vesilesi haline getirildi. aşbakan Erdoğan, "Bundan sonraki süreç çok daha farklı uygulamalarla kendini gösterecektir" diyerek, BDP'yi hedef aldı. Erdoğan, BDP' yi kastederek, &quo

AKP, çatışmaları BDP’ye yüklenmenin vesilesi yaptı

Paylaş

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da 13 askerin yaşamını yitirdiği çatışmaya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" şeklindeki tekçi söylemini yineleyen Erdoğan'ın hedefinde ise BDP vardı.

'BUNDAN SONRA FARKLI UYGULAMALAR OLACAK'

Barış ortamının oluşması için PKK'nin silah bırakmasını koşul olarak gösteren Erdoğan, "Barışı istiyorlarsa yapacakları tek şey vardır. Bir defa terör örgütü silahı bırakacaktır. Bundan sonraki süreç çok daha farklı uygulamalarla kendini gösterecektir. Şunu bilmeleri lazım, 780 bin kilometrekare üzerinde kesinlikle, herhangi bir ameliyata, operasyona müsaade etmeyeceğiz. Bu bölgede Kürt kökenli vatandaşlarımız azınlık değildir. Biz asimilasyon sorununu hallettik. Bu ülkede artık Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır, Kürt vatandaşlarımızın da sorunları vardır. Şu 4 ilkemiz değişmez. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dedi.

HERKESİN DEMOKRATİK ÖZERKLİĞİ VARMIŞ

DTK tarafından ilan edilen "Demokratik Özerklik"e ilişkin soru üzerine de Erdoğan, "Demokratik özerklik onların kendi çalıp, kendi oynadıkları bir tezdir. Bu ülkede demokratik özerkliği olmayan kimse yoktur. Bu ülkede Kürt kökenli vatandaşım cumhurbaşkanlığı bile yapmıştır. Bunlar neyin özerkliğinden bahsediyor. Bunlar benim Kürt kökenli vatandaşlarımı kandırmaktan başka bir şey değildir" dedi.

Erdoğan, sınır ötesi operasyona ilişkin sorulan bir soruya da, "Bunlar öyle açık söylenecek şeyler değil. Yapılması gerekiyorsa yapılır ve yapılacak" şeklinde cevap verdi. (İSTANBUL)


ERDOĞAN’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çatışmada yaşamını yitiren askerlerle ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner’e başsağlığı mesajı gönderdi. Erdoğan, mesajında, şu ifadelere yer verdi: “Bu eylemlerin ve arkasındaki güçlerin amacı apaçık ortadadır. Türkiye Cumhuriyeti, diğer bütün sıkıntıları gibi, terör sorununun da üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir. Türkiye, demokrasiden, hukuktan ve kardeşlikten asla taviz vermeden, terörün de, onun gerisindeki güçlerin de üstesinden gelmeyi başaracaktır. Şehitlerimizin acısı yüreklerimizi dağlarken, terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı da güçlendirmektedir. Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar, milletimize ve de sizin şahsınızda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm mensuplarına başsağlığı diliyorum.”


TÜSİAD KINADI

TÜSİAD ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “TÜSİAD olarak Diyarbakır’da gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyor, yaşamlarını yitiren güvenlik güçleri mensuplarına Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyor, yaralı askerlere acil şifalar diliyoruz. Bu saldırı,özlemini duyduğumuz diyalog ortamını ve elde edilmiş istikrarı zedelemek amacı gütmektedir. Hiçbir gelişme bir insanlık suçu olan terörü ve insan yaşamına kastetmeyi meşru kılamaz, hiç bir haklı mücadelenin parçası yapamaz. Genel seçimlerin ardından, katılımcı bir anayasanın oluşturulmasına yönelik beklentinin oluştuğu bu dönemde, demokratikleşme süreci şiddetten beslenenlere kurban edilmemelidir. Bu gibi şiddet olayları vatandaşlarımızın demokrasi ve huzur iradesini kırmamalıdır. Bu noktada temel sorumluluk hiç şüphesiz, öncelikle siyaset kurumundadır. İş dünyası olarak, TBMM’de grubu bulunan veya bulunmayan tüm partilerimizin, sorumluluk anlayışı ile Türkiye’ye kurulmuş bu pusuyu bozarak, saldırıyı ortak bir dil ve iradeyle şiddetle kınamasını ve demokratikleşme sürecine hizmet edecek yeni bir diyalog ortamını geliştirmesini bekliyoruz.”

ABD: "TERÖRE KARŞI TÜRK HÜKÜMETİNE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de, günlük basın brifinginde, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Toner, “ABD, Türk askerlerinin bugünkü saldırıda şehit edilmesini en şiddetli biçimde kınamaktadır. Türkiye’ye terörle mücadelesinde güçlü destek veriyoruz ve terörizme her şekliyle karşı koymada Türk hükümetiyle birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Silvan’daki asker ölümlerinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, yaşamını yitiren askerlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

CHP AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada hükümeti eleştirerek, “Terörle mücadelenin özü ve çözümü silah değildir. Hükümet programında bir satır bile bir şey yoksa kamuoyundan nasıl bir şey bekleyeceksin? Ama siz iradenizi ortaya koymuyorsunuz. Kamuoyu desteği hazır siyasi irade yok ortada. Kamuoyu desteği önemli, ama bir destek daha önemli, parlamento. Terörün sonlandırılması konusunda ortak irade sergilemeleri gerekiyor. Bu konuda adım atması gereken iktidardır. Yüzde 49.89’u alan bir iktidar. Olgunlaşma sürecine girmesi gereken iktidardır. Eleştiriyi hoşgörüyle karşılaması gereken bir iktidardır. Bu iktidar olgunlaşmadı, saldırganlaştı. Siz bu tutumunuzla terörü de ülkenin sorununu da çözemezsiniz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’de silahlı çatışmalar

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa