21 Kasım 2014 10:09

Oğlunun görüşüne gitmek için ineğini sattı

Siyasi tutuklu olarak Tokat Cezaevi'nde tutulan oğlu Erdal Garip'i görüşüne maddi imkansızlıklardan dolayı gidemeyen Dersim'de yaşayan 67 yaşındaki annesi Firdevs Garip (67), oğlunun görüşüne en son Ekim ayında sahip olduğu ineği satarak gidebildi.

Paylaş

Türkiye cezaevlerinde bulunan başta siyasi tutuklu ve hükümlülerin, maruz kaldıkları baskı, haksız cezalandırma ve hak gasplarının taştığı cezaevi duvarlarının dışında aile dramları yaşanıyor. Birçok hükümlü ve tutuklu ailesi, bir cezalandırma sistemine dönüştürülen "sürgün" politikası yüzünden adeta yakınları ile birlikte cezalandırılıyor durumda.

Maddi durumları iyi olmayan aileler, imkânsızlıklar yüzünden yaşadıkları kentlerden başka kentlerdeki cezaevlerine sürgün edilen yakınlarının ayda bir yapılan açık görüşlerine bile gidemiyor. Çocukları siyasi davalardan dolayı tutsak olan Dersim'de yaşayan iki annenin anlatımları, cezaevi duvarları dışında yaşanan dramları yürek burkan bir biçimde ortaya koydu.

Bu annelerden biri MKP/HKO davasından yatan Erdal Garip'in 67 yaşındaki annesi Firdevs Garip. Oğlunun tutuklanması sonrası bir süre Malatya E Tipi Cezaevi'ne tutulması sonrası Tokat Cezaevi'ne sürgün edildiğini anlatan anne Firdevs Garip, sürgün sonrası içinde bulundukları maddi sıkıntılardan dolayı oğlunun görüşüne gitmekte zorluk yaşadığını ifade etti.

'OĞLUMA HİÇBİR ŞEY ALAMIYORUM'

Oğlunun ayda bir yapılan açık görüşlerine her ay olmasa da zaman zaman yakınları ve komşularının maddi yardımlarıyla gidebildiğini paylaşan anne, içinde bulunduğu çaresizliği "Maddi durumumuz hiç iyi değil. Görüşe gidebilmek için elime geçen üç kuruşu bir köşeye atıyorum. Oğluma ise hiçbir şey alamıyorum" sözleriyle dile getirdi.

Öyle ki oğlunun en son geçtiğimiz Ekim ayı açık görüşüne gidebilmek ve oğluna para yatırabilmek için sahip olduğu ineği satmak zorunda kaldığını da anlattı.

İSYANINI HAYKIRDI

Yaşadıkları zülme isyan eden 76 yaşındaki anne AKP Hükümeti'ne "Sizin hiç mi vicdanınız yok. Geceleri nasıl rahat uyuyorsunuz. Sizde evlat sahibisiniz. Ama siz acı nedir bilmesiniz" sözleriyle seslendi.

'AYLARDIR OĞLUMU GÖRMÜYORUM'

2010 yılında "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konulan Gülabi Yalnız'ın ailesi de maddi sıkıntılar yüzünden çocuklarının görüşüne gidemeyen ailelerden.

4 yıldır Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutuklu olan Yalnız'ın annesi Elif Yalnız, her anne gibi kendisinin de her ay oğlunu görmeye gitmek istediğini, maddi durumlarının iyi olmamasından dolayı aylardır hiç oğlunu göremediğini anlattı. Anlatımları sırasında zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan anne, zar zor gidebildikleri görüşlere ise 5 dakika dahi geç kaldıklarında görüşün iptal edildiğini söyledi.

"Katili, hırsızı savunan adalet sisteminin, halkı savunanları suçlu ilan ettiğini" dile getiren anne Yalnız, "Bizim gençlerimiz haklıyı, doğruyu savundukları için suçlu ilan edilerek, cezaevlerinde tutuluyorlar" diye konuştu.

2010 yılının Mayıs ayı içerisinde "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiası ile tutuklanarak Elbistan F Tipi Cezaevi'ne gönderilen Gökhan Gökmen'in ailesini de diğer aileler gibi görüş günlerinde gitmekte zorluk çekiyor. Maddi zorluk çektiklerini söyleyen anne Sevgi Gökmen, "Çevremizdeki tanıdıklar gittiklerinde yada bir şekilde elimize geçen parayı bir araya getirdiğimiz zaman ancak oğlumun görüşüne gidip görebiliyoruz" dedi. (Dersim/DİHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Bu binaları biz yaptık

SONRAKİ HABER

Halkın iradesine kayyum atanmasına tepki yağdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa