13 Temmuz 2011 09:40

Şeker-İş’ten NBŞ kotasına tepki

ŞEKER-İŞ Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye’de hızla artan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tüketiminin obezite gibi bir çok sağlık sorununa yol açtığına dikkat çekti. Gök, NBŞ üretim kotasını yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkaran Bakanlar Kurulu kararına tepki gösterdi.Şeker-İş Genel Başkanı İs

Şeker-İş’ten NBŞ kotasına tepki

Paylaş

ŞEKER-İŞ Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye’de hızla artan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) tüketiminin obezite gibi bir çok sağlık sorununa yol açtığına dikkat çekti. Gök, NBŞ üretim kotasını yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkaran Bakanlar Kurulu kararına tepki gösterdi.

Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, dün yaptığı yazılı açıklamada birçok Avrupa ülkesinde NBŞ tesisleri kapatılırken, Türkiye’de kota oranlarının Bakanlar Kurulu kararıyla artırılmasını eleştirdi. Gök, taşınmasının kolay ve maliyetinin ucuz olması sebebiyle NBŞ üretimini yaygınlaştırmanın halk sağlığını ikinci plana atmak anlamına geleceğini vurguladı. Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen NBŞ miktarının 1.5 kg olduğunu belirten Gök, bu oranın Türkiye’de 6 kilogramı geçmesinin kaygı verici olduğunun altını çizdi. Geçtiğimiz günlerde Zonguldak Ereğli’de aşırı kola tüketimi ve obezlik nedeniyle hayatını kaybeden 9 yaşındaki Taha Soysal’ı hatırlatan Gök, NBŞ konusundaki uyarıların önemini ortaya koyduğunu vurguladı. Gök, NBŞ üretimindeki kotaların Avrupa seviyelerine indirileceği ümitlerini sürdürmek istediklerini belirterek, “Başka Taha’ların ölmemesi için üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz” dedi.

TAHA SOYSAL

2 yaşından itibaren aşırı kilo almaya başlayan, geçen yıl aralık ayında bir senede 100 kiloya ulaşan Taha Soysal’a obezite hastalığı tanısı konuldu. Aldığı kilolar nedeniyle yürümekte güçlük çekmeye başlayan Taha Soysal, son 7 ayda yemeği azaltmasına rağmen hızla kilo almaya devam etti ve 140 kiloya ulaştı. Daha sonra rahatsızlanan küçük Taha hastanede öldü.  Taha’nın ‘Solunum dolaşım yetmezliğinden’ öldüğü saptandı. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Son günlerini çocuklarıyla geçirsin

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa