16 Kasım 2014 09:55

Kol kırılır, valilikte kalır

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Berkin Elvan için yapılan eylemde kolu kırılan Semiha Usluduran’ın, polis memurlarının yargılanmasına dair şikayetini geri çevirdi. Toprak, suyun hangi TOMA’dan sıkıldığının tespit edilmesinin mümkün olmadığını gerekçe gösterdi.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Berkin Elvan için yapılan eylemde kolu kırılan Semiha Usluduran’ın, polis memurlarının yargılanmasına dair şikayetini geri çevirdi. Toprak, suyun hangi TOMA’dan sıkıldığının tespit edilmesinin mümkün olmadığını gerekçe gösterdi.

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi İzmir’de de halk Berkin Elvan’ın ölüm haberinin üzerine sokağa çıktı. Konak’ta sendikaların ve meslek odalarının çağrısıyla bir araya gelen emekçiler valilik binası önünde oturma eylemi yapmak istedi ancak polisin müdahalesi sert oldu. Bu eylem esnasında TOMA’dan sıkılan sularla yere düşen Sağlık Emekçisi Semiha Usluduran’ın kolu 2 noktadan kırıldı.  
Çalıştığı Tepecik Hastanesinden rapor alan Usluduran, üyesi olduğu SES İzmir Şubesinin avukatı Hasan Hüseyin Evin aracılığıyla, savcılığa suç duyurusunda bulundu ve kolunun kırılmasına sebebiyet veren polislerin yargılanmasını istedi.

YARGILAMA VALİYE TAKILDI

Ancak Usluduran’ın bu isteği İzmir Valisi Mustafa Toprak’a takıldı. Savcılık tarafından yapılan ön incelemede isimleri belirlenen İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli E.D. ile M. E’nin yargılanması için hukuki olarak İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın izni gerekiyor. Vali Toprak ise önüne gelen dosyayı inceleyerek polislerin yargılanmasına izin vermedi.

BAHANE: TESPİT SORUNU

Eyleme kanunların verdiği yetki çerçevesinde müdahale edildiğini belirten Toprak izin vermemesini ise şu gerekçelerle açıklıyor: “Müdahale yerinde görev yazısına göre sadece TOMA-2 aracının olduğunun yazıldığı ancak toplumsal olayın büyümesi sebebiyle çeşitli noktalardaki TOMA araçlarının da Konak Meydanı’na sevk edildikleri, o tarihte çevik kuvvet şubesi bünyesinde 7 TOMA ve 2 panzer aracının olduğu, bu haliyle şikayetçilerin iddiaları doğru kabul edilse bile suyun hangi araçtan sıkıldığının tespitinin teknik olarak mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.”

‘VALİLİK DELİL TOPLAMAKTAN KAÇIYOR’

Valiliğin bu kararına karşı Usluduran’ın avukatı Hasan Hüseyin Evin, Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulundu. Valiliğin kararını gazetemize değerlendiren Evin kararın hukuksal bakımdan dayanaksız ve yersiz olduğuna dikkat çekti. İzmir İl Emniyet Müdürlüğünün delil toplama konusunda tüm yetkilere sahip olduğunu hatırlatan Evin söz konusu tazyikli suyun hangi araçtan sıkıldığının tespit edilmesinin mümkün olduğunu dile getirdi. İl Emniyet Müdürlüğünün delil toplamaktan kaçındığını da belirten Evin “Valiliğin bu kararı ‘Ben devletim, polis memurlarım suç işlemiş olsalar da onları yargılatmam’ anlamı taşımaktadır” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Kurulda işçi yok!

SONRAKİ HABER

Avcılar'daki kedi evleri hastalıktan kaynaklı ölümler nedeniyle kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa