13 Temmuz 2011 08:48

Abdi İpekçi ödül töreninde Şık ve Şener unutulmadı

2010 Milliyet Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülleri Milliyet binasında düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Törende “AİHM’de Vahim Savunma” başlıklı haberiyle gazetecilik ödülünü alan Vatan Gazetesi Yargı Muhabiri Kemal Göktaş, “ODTÜ’de Protesto” başlıklı fotoğrafı ile fotoğra

Abdi İpekçi ödül töreninde Şık ve Şener unutulmadı

Paylaş

2010 Milliyet Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülleri Milliyet binasında düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Törende “AİHM’de Vahim Savunma” başlıklı haberiyle gazetecilik ödülünü alan Vatan Gazetesi Yargı Muhabiri Kemal Göktaş, “ODTÜ’de Protesto” başlıklı fotoğrafı ile fotoğraf dalında ödüle layık görülen Ümit Bektaş ve Örsan Öymen İnceleme Ödülü’nü kazanan Yrd. Doç Dr. Sezer Ayan’a ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Erdoğan Demirören verdi.
Annesinin rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Ümit Bektaş’ın “ODTÜ’de Protesto” başlıklı fotoğrafıyla hak ettiği ödülünü, Reuters Fotoğraf Şefi Murad Sezer aldı. 21. Örsan Öymen İnceleme Ödülü sahibi Yrd. Doç. Dr. Sezer Ayan, “Örsan Öymen adına düzenlenmiş bir ödüle kitabımın layık görülmesi beni çok mutlu etti. Kendisini büyük saygıyla anıyorum” dedi.

İNADINA DAHA FAZLA GAZETECİLİK

Hrant Dink cinayetinde devletin çelişkili tutumunu ortaya koyan “AİHM’de Vahim Savunma” haberi dolayısıyla haber dalında ödüle layık görülen Göktaş, meslektaşları Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tutuklu bulunmasının gazetecilik mesleğini mahkum ettiğini belirterek, “Bir zihniyeti ve Hrant Dink cinayetinde sorgulanan devletin rolünü ortaya koyması bakımından önemli bir haberdi. Her gün basın özgürlüğümüzü sınırlayan yeni bir olayla karşılaşıyoruz. Ahmet ile Nedim 100 günü aşan bir süredir tutuklu ve iddianame bile hazır değil. Haklarındaki suçlama her ne denilirse denilsin sadece ve sadece gazetecilik faaliyeti. Asıl gazetecilik olan muhabirlik gözden düşmeye devam ediyor. Bütün bunlar bize inadına daha fazla gazetecilik yapma çabası veriyor” dedi.

NEDİM ŞENER CEZAEVİNDEN MEKTUP YOLLADI

Konuşmasına “Gazetecilik açısından unutulmaz önderimiz Abdi İpekçi ödüllerinin 29’uncusunu bugün vereceğiz. Sevgili meslektaşımız Nedim Şener geçen yıl Abdi İpekçi ödülünün sahibiydi ve bu yıl da seçici kurulda görev aldı. Kendisine bu yılın aday yapıtlarını avukatı aracılığıyla gönderdik” diyerek başlayan Milliyet Gazetesi Yazarı Nail Güreli, Nedim Şener’in tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden bir mesaj gönderdiğini söyledi. Güreli daha sonra Şener’in mesajını okudu. Mesajına “Geçen yıl Abdi İpekçi Gazetecilik Ödülü’nü alırken Dink cinayetinin ne pahasına olursa olsun aydınlatılması için ömrümün sonuna kadar uğraşacağım demiştim ve işte şimdi Silivri’deyim” diye başlayan Şener, Dink cinayetiyle ilgili haberleri yaparken çok uyarıldığını, tehditler aldığını söyledi. “Ben hayatı pahasına gazetecilik yapan Abdi İpekçi’nin muhabirlerindenim” diyen Şener, Dink cinayetinin özgür gazetecilikle biraz olsun aydınlığa çıktığını belirtti. Şener şunları kaydetti: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı ile haklı mücadelemiz tescil edildi ve devlet ifade özgürlüğüne saygı göstermediği, Hrant Dink cinayetinde hayatını korumadığı ve Dink cinayetinde etkin bir soruşturma yapmayarak hiçbir devlet görevlisini yargı önüne çıkarmadığı için mahkum oldu. Evet, hiçbir polis yargı önüne çıkarılmadı ama ben önce 30 yıl hapisle yargılandım, şimdi de Silivri’deyim. Yaşasın adalet, yaşasın basın özgürlüğü. Hrant Dink için, adalet için.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazetecilerden Stefan Fule’ye: Basın ağır baskı altında

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa