Apoyevmatini dayanışmayla yeniden ayakta

Apoyevmatini dayanışmayla yeniden ayakta

Mali açıdan zor günler geçiren Rum gazetesi Apoyevmatini'ye Rum’u da Türk’ü de destek oldu. Dün 86.’ncı yaşını kutlayan gazete de bir jest yaparak tarihinde ilk kez Türkçe başyazıyla çıktı. Kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Apoyevmatini için İnternet’te başlatılan ‘Apoyevmatini k

Mali açıdan zor günler geçiren Rum gazetesi Apoyevmatini'ye Rum’u da Türk’ü de destek oldu. Dün 86.’ncı yaşını kutlayan gazete de bir jest yaparak tarihinde ilk kez Türkçe başyazıyla çıktı. Kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Apoyevmatini için İnternet’te başlatılan ‘Apoyevmatini kapanmasın’ kampanyası etkili oldu.

Kampanyaya destek veren pek çok kişi ‘‘Apoyevmatini gazetesi kapanmasın! Apoyevmatini gazetesinin abonelik bedeli, 3 aylık 25 TL, 6 aylık 50 TL, 1 senelik 100 TL’dir, gazete veznesine ya da verilecek banka hesabına yatırılabilir. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: [email protected]” notunu paylaştı. 9 binden fazla kişi harekete geçti, gazetenin kapısına kilit vurulmasının önüne geçildi.

TARİHİNDE İLK KEZ TÜRKÇE BAŞYAZIYLA ÇIKTI

1920’li yılların sonunda tirajı 15 bini geçen, İstanbul’daki Rum nüfusunun azalmasıyla tirajı şimdilerde 600’e kadar düşen haftalık ‘ikindi’ gazetesi, bugün tarihinde ilk kez bir Türkçe başyazıyla çıktı. “Rumca bilmeden gazetemize abone olan değerli dostlar” başlığıyla çıkan yazıda destek olan herkese teşekkür ediliyor. “Sizler olmasaydınız ‘yas’ günümüz olacaktı. 86 yıldır İstanbul Rum toplumunun gazetesi Apoyevmatini son sayısını yollayacaktı baskıya. Gösterdiğiniz hassasiyet bizi o kadar duygulandırdı ki, bu manevi yükün altından nasıl kalkacağımızı bilemiyoruz. Sizlerin yardımıyla, gazetemiz sorununu tamamen çözmediyse de, kati çözüme ulaşmak için gerekli zamanı kazanmıştır” ifadelerinin kullanıldığı yazıda, “Bizi, tarif edemeyeceğimiz derecede duygulandıran davranışınız, durumun zor ama ümitsiz olmadığını kanıtlamış, mücadele gücümüzü bize yeniden kazandırmıştır” denildi. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net