Barış grubunu selamlamanın cezası 1 yıl hapis cezası

Barış grubunu selamlamanın cezası 1 yıl hapis cezası

BARIŞ ve Demokratik Çözüm Grubunun gelişine ilişkin Siirt’te düzenlenen mitingde konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP PM Üyesi Nezir Gülcan ve kapatılan DTP’nin Siirt eski İl Başkanı Sıdık Taş’a ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla 1’er yıl hapis cezası verildi.Barış ve Demok

BARIŞ ve Demokratik Çözüm Grubunun gelişine ilişkin Siirt’te düzenlenen mitingde konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP PM Üyesi Nezir Gülcan ve kapatılan DTP’nin Siirt eski İl Başkanı Sıdık Taş’a ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla 1’er yıl hapis cezası verildi.

Barış ve Demokratik Çözüm Grubu’nun 19 Ekim 2009’da Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye gelişini kutlamak üzere Siirt’te düzenlenen mitingde konuşan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP PM Üyesi Nezir Gülcan ve kapatılan DTP’nin Siirt eski İl Başkanı Sıdık Taş hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya sanıklar ve avukatları katılmadı. Savcının sanıkların cezalandırılması yönünde mütalaa verdiği duruşmada Gülcan, Taş ve Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’a ‘Örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle 1’er yıl hapis cezası verdi.

Sanıkların avukatı Şakir Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, müvekkillerinin Siirt’te talimatla ifadelerinin alındığını, konuşmaların suç unsuru taşımadığını belirterek, konuşmanın düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Kararın haksız ve hukuka aykırı olduğunu belirten Demir, kararı temyiz edeceklerini söyledi. (DİYARBAKIR)

www.evrensel.net