13 Temmuz 2011 04:37

AKP kıdem tazminatına gözünü dikti

AKP hükümeti işçi sınıfının kazanılmış haklarını budama "savaş"ını sürdürüyor. Kıdem tazminatını patronlara "yük" olarak tanımlayan ve uzun süredir bu hakkı kaldırmanın yollarını arayan AKP 61.Hükümet Programı'yla beraber bu hayalini gerçekleştirmeye kararlı. AKP'nin hedefi patronlar

AKP kıdem tazminatına gözünü dikti

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Vatan Gazetesi'nin haberine göre dün, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK'ten oluşan Üçlü Danışma Kurulu toplantılarına başladı. Toplantıya hükümetin kıdem tazminatını kaldırma projesi damgasını vurdu. İktidarı döneminde esnek çalışma modellerini çalışma hayatına dayatan AKP, 61. Hükümet programıyla birlikte artık açık açık esnek çalışmaya geçileceğini deklare ediyor. AKP'nin öncelikli hedefleri tepkiler nedeniyle torba yasadan çıkarılan "esnek çalışma" düzenlemelerinin, yarı zamanlı işçiliğin, evden çalışmanın, çağrı üzerine çalışmanın yaygınlaştırılması.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, geçtiğimiz hafta görevini Faruk Çelik’e devretmeden kısa süre önce aynı konuda bir açıklama yapmış ve ‘Esnek Çalışma Yasası’nın önemine değinmişti. Dinçer, yasa tasarısının yarım zamanlı veya kısa süreli işlerde veya evden çalışanların, özellikle kadın ve gençlerin yararına olduğunu iddia etmişti. Programda bu konuyla ilgili, “İstihdamın artırılması ve kayıtdışının azaltılması amacıyla “güvenceli esneklik” anlayışı ve işi değil insanı koruma ilkesi çerçevesinde işgücü piyasamızın katılıklarını gidererek başta genç, kadın ve vasıfsız işgücümüz olmak üzere işsizlerimize nitelik kazandırarak, işe girişi kolaylaştıracağız” denildi. Ardından ise kıdem tazminatının kaldırılacağı, “İşçilerimizin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli sorun alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorununu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatlarını garanti altına alan bir fon teşkil etmek suretiyle, sosyal taraflarla istişare içinde çözeceğiz” ifadeleriyle ilan edildi.


GENEL GREV SEBEBİ

2008'de MÜSİAD'ın "artık birçok ülkede kıdem tazminatı kalmadı" açıklamalarıyla gündeme getirdiği ve Bakanlığın üzerinde çalışmalara başladığı kıdem tazminatını kaldırma harekatı, Türk-İş ve DİSK tarafından "genel grev sebebi" olarak değerlendirilmişti.


İŞÇİ SINIFININ TARİHİ KAZANIMI

Kıdem tazminatı, bir işyerinde belirli bir süre çalışıp hizmet (iş) sözleşmesi sona eren işçiye veya ölümü halinde kanuni mirasçılarına, hizmet süresi ile ücretine göre değişen miktarda işverence ödenmesi gereken parayı ifade eder. Kıdem tazminatı ilk olarak 1936 yılında yasada yer aldı. O yıldan beri, özellikle 12 Eylül askeri darbesiyle kırpılan, enflasyon karşısında ücretlerle birlikte eriyen bu hak, hâlâ işçiler açısından çok önemli. İlk çıktığında hak etmek için 5 yıl çalışma şartı getirilen ve 15 gün üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı, işçilerin mücadeleleri ile bir yıl çalışma zorunluluğu ve 30 gün üzerinden hesaplandığı bugünkü halini aldı.

ÖNCEKİ HABER

Trabzonspor Başkanı Şener serbest

SONRAKİ HABER

'100 Temel Eser' uygulaması sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa