08 Kasım 2014 09:51

Dünya kıpır kıpır

Birçok ülkede hükümetlerin tasarruf planları, sosyal haklarda kesintiler, özelleştirmeler ve kötü çalışma koşulları nedeniyle doktorlardan itfayecilere, metal işçilerinden liman işçilerine kadar binlerce emekçi eylem yapıyor.

Dünya kıpır kıpır

Paylaş

Birçok ülkede hükümetlerin tasarruf planları, sosyal haklarda kesintiler, özelleştirmeler ve kötü çalışma koşulları nedeniyle doktorlardan itfayecilere, metal işçilerinden liman işçilerine kadar binlerce emekçi eylem yapıyor. Son olarak önceki gün Belçika’nın başkenti Brüksel’de 100 binden fazla emekçi sosyal kesintilere karşı meydana çıktı ve polis saldırılarına karşı uçun süre sokakta direndi.

YENİ HÜKÜMETE TEPKİ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de önceki gün 100 binden fazla işçi ve emekçi yeni kurulan hükümetin sosyal alanlarda yapmayı planladığı kısıtlamalara karşı sokağa çıktı. Katılımın beklenenden yüksek olması dikkat çekti.

Ekim ayında liberal Charles Michel başbakanlığında kurulan orta-sağ koalisyon hükümeti işe, emekçilerin kazanılmış haklarına saldırmakla başladı. Emeklilik yaşını 2030’a kadar 65’den 67’ye yükseltmeyi planlayan hükümet, ayrıca bugüne kadar enflasyon oranına bağlı olarak her yıl çalışanların maaşına yapılmasını öngören düzenlemeye de son vermek istiyor. Bunların yanı sıra sosyal alanlara ve eğitime ayrılan bütçede de önemli kesintiler planlıyor. Ekonomideki kötü gidişatı ve bütçe açığını gerekçe göstererek emekçiler aleyhine acı bir reçete hazırlayan hükümet beklenenin aksine set tepkiyle karşılaştı.

KATILIM BEKLENENİN ÜZERİNDE

Sendikaların çağrısıyla ve muhalefet partilerinin desteğiyle perşembe günü ülke genelinden katılımla Brüksel’de yapılan gösteriye katılım beklenenin çok üzerinde oldu. Eylem dolayısıyla ülke genelinde okullar ve postaneler açılmadı. Pek çok fabrikada üretim durma noktasına geldi. Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım da eylemden etkilendi. Sendika konfederasyonu FGTB tarafından yapılan açıklamada, “Hükümete güçlü bir mesaj verdik. Geri adım atılmaması durumunda eylemlerimiz sertleşerek devam edecek” denildi. Rahatsız olan işverenler örgütü UWE ise sendikaları “Realiteyi kaybetmekle” suçladı.

Kent merkezinde yapılan eylem sırasında polisle Belçikalılar arasında yer yer çatışmalar çıktı. Bir grup protestocu, şehir merkezinde Belçika İşletmeler Federasyonunun binasını işgal etti. Polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. (Köln/EVRENSEL)


EMEKÇİLER HER YERDE EYLEMDE

* İngiltere’de itfaiyeciler 96 saatlik grev yaptı. Hükümetin emeklilik yaşı ve emeklilik maaşı planlarını protesto etti. Yine İngiltere’de geri dönüşüm çalışanları da geçtiğimiz cumartesi süresiz greve çıktı.  Taşeron şirketler protesto edildi. Yönetimin mobbing uygulamaları, tuvalet ve temizlik sorunları ve fazla mesai ücretleri grevin nedenleri arasında.
* Yunanistan’ın başkenti Atina meydanları binlerce kişinin eylemlerine sahne oldu. Hükümetin tasarruf önlemleri protesto edildi. PAME sendikası hükümetten asgari ücretin ayda 751 avroya çıkartılmasını ve ücretsiz sağlık hizmeti talep ediyor. Öğrenciler de yüzlerce okul işgali gerçekleştirdi.


* İtalyan metal işçileri Belçika’nın ve Avrupa Bİrliği’nin başkenti Brüksel’de yürüyüş yaptı. üç sendikanın örgütlediği yürüyüşte çalışma koşulları protesto edildi.
* Portekiz’de hava yolu çalışanları çok sayıda eylem yaptı. 30 Ekim’de ise SNPVAC sendikası üyesi kabin çalışanları 24 saatlik greve gitti. Çalışma koşullarının düzeltilmesi istendi ve devlet hava yollarının özelleştirilmesi planına tepki gösterildi. Hava yolu emekçileri 30 Kasım ve 2 Aralık’ta da 24 saatlik iş bırakma eylemi yapacak.
* Sırbistan’da sağlık çalışanları çarşamba günü greve çıktı, hükümetin kamu harcamalarında kesinti yapma planlarına tepki gösterdi. 16 bin sağlık çalışanının yüzde 80’inin greve katıldığı belirtiliyor.
* Galler’de de yine sağlık emekçileri grev oylaması yaparak 10 Kasım’ta greve çıkma kararı aldı. Sağlıkçıların talepleri yıllık zamların artırılması.  
* İran’da Güneydoğu Pars Petrol ve Gaz Şirketi çalışanları ödenmeyen maaşları için eylem yaptı.  
* İsrail’de Ben Gurion hava yolunda çalışanlar fiili grev yaptı. Maliye Bakanlığının hava yolu çalışma koşulları ile ilgili planları protesto edildi.
* Sudan’da hekimler düşük ücretleri protesto etti. Darfur’da doktorlar ve sağlık çalışanları grev yaptı. Pazar gününden salı gününe kadar süren grevde ücretlerin yükseltilmesi istendi.
* Nijerya’da devlete bağlı hava yolu çalışanları 21 günlük grev kararı aldı, fazla mesai ücretlerinin düzenlenmesi ana talep.
* Yine Nijerya’da Midland Rolling Mills şirketi metal işçileri kötü çalışma koşullarını protesto etti. Yine bazı kentlerde de sokak temizliğinde çalışan yüzlerce işçi ücretlerinin ödenmediğini açıklayarak eylem yaptı. İşçilerin aylık kazancı sadece 48 dolar.
* Zimbabwe’de doktorlar grevlerinin ikinci haftasını geride bıraktı. Kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere tepki olarak greve çıkan doktorlar aylıklarında ve kira yardımlarında zam istiyor.
* Latin Amerika’da, Şili’de 70 bin öğretmen eğitim sistemini protesto etmek için yürüyüş yaptı. Yürüyüşü Lise Öğretmenleri Sendikası örgütledi.
Eğitimciler taleplerine yanıt alamazlarsa 10 Kasım’da greve çıkacaklar.


* Kolombiya’da yargı çalışanları sendikaların öncülüğünde 9 Ekim’de çıktıkları grevi sürdürüyor. Yargı çalışanları 2015 bütçesini protesto ediyor.
* Kosta Rika’da iki limanda çalışanlar grevlerini sürdürüyor. Sendikalar devletin limanlardan elini çektiği ve illegal bir tekeller oluştuğu iddiasında. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Neve Şalom Sinagogu'na çirkin afiş

SONRAKİ HABER

Uganda'da sel meydana geldi: 20 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa