08 Kasım 2014 02:21

Ortakaya'yı IŞİD'in ortakları katletti

Mersin HDK Kadın Meclisi, Kader Ortakaya'nın Kobanê’de TSK'ye bağlı askerler tarafından vurularak katledilmesini kınadı. Açıklamaya destek veren HDP Mersin Miletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ortakaya'yı katledenlerin IŞİD'in ortağı olduğunu söyledi.

Ortakaya'yı IŞİD'in ortakları katletti

Paylaş

Mersin HDK Kadın Meclisi, Ortakaya’ın katledilişini protesto etmek amacı ile Özgür Çocuk Parkı'nda basın açıklması gerçekleştirdi. “AKP’den hesabı kadınlar soracak Kader Ortakaya ölümsüzdür” pankartının açıldığı açıklamada Ortakaya'nın posterleri taşınırken sık sık “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Kader yoldaş ölümsüzdür”, “Biji berxedana YPJ” ve “Arin’den Kader’e mücadele sürüyor” sloganları atıldı. HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve HDP ve DBP il ve ilçe yöneticilerinin de katıldığı açıklamada, basın açıklamasını TÖP-G üyesi Sevcan Söylemez yaptı.

Kobanê direnişinin 53. gününde IŞİD vahşetine dikkat çekmek isteyen sanatçıların dün Kobanê’de insan zinciri eylemi gerçekleştirmek istediklerini hatırlatan Söylemez, bugüne kadar ki eylemlerde olduğu gibi devletin ve kolluk güçlerinin demokratik tepkileri bastırmak için şiddet kullandığını aktardı. Kader Ortakaya’nın katilinin Türkiye’de IŞİD’leşen AKP olduğunu aktaran Söylemez, AKP’nin cinsiyetçi sömürgeci ve katliamcı politikalarını teşhir ederek kader Ortakaya’nın anısı önünde saygıyla eğildiklerini ifade etti.

Ardından söz alan HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP milletvekillerinin Rojava kadın devriminin yanında olduğunu ve Rojava’daki destansı direnişin destekçisi olduğunu aktardı. Türkiye’nin birçok yerinden binlerce gencin kendi onurunu korumak için Kobanê’ye aktığını ifade eden Kürkçü, “Kader arkadaşta onlardan biriydi” dedi. Ancak sınırın öteki tarafında bulunan Türkiye Cumhuriyetini yönetenlerin gençlerin bu katılımını kurşunlarla karşılık verdiğini belirten Kürkçü, Kaderi öldürenler ancak IŞİD’in ortağı olabilir” şeklinde konuştu. (Mersin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik faturasını bekçisi ödüyor

SONRAKİ HABER

Bangladeş'te cinsel tacize uğrayan kadını medresede yakarak öldürdüler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa