08 Kasım 2014 00:27

HES projeleri Mersin balığının üremesini engelliyor

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2001 yılından itibaren nesli tükenmekte olan ve 3 yılda bir yumurta döken Mersin balığının çoğaltılması için yapılan çalışmalar sürüyor.

HES projeleri Mersin balığının üremesini engelliyor

Paylaş

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2001 yılından itibaren nesli tükenmekte olan ve 3 yılda bir yumurta döken Mersin balığının çoğaltılması için yapılan çalışmalar sürüyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Devrim Memiş, Sakarya Nehri üzerinde yapılan Hidroelektrik Santrali (HES) projelerinin Mersin balığının üremesini engellediği söyledi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Devrim Memiş ile Almanya Berlin Tatlı Su Ekolojisi Araştırma Ensütüsü’nde görevli Dr. Jörn Gessner, Sakarya Nehri'nde incelemelerde bulundu. HES'lerin Mersin balıkları üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Devrim Memiş, "Uzamandır İstanbul Üniversitesi bu işin içersinde ve Sakarya nehrinde Mersin balıklarının göçü ile alakalı projemiz var. 70'li yılara kadar Sakarya Nehrinde bu balıklar bol miktarda ürüyorlardı. 70’lerden sonra barajların yapılması ve kirliliğin artması, nehrin sulama amaçlı kullanılması, köprülerin, setlerin yapılması bu balıkların göçünü engelledi. Son yıllarda Pamukova İlçesi geşinde yumurtlama alanları tespit etmiştik. Fakat bu süreçte aynı zamanda bazı elektrik santralleri yapıldı. Şu anda 3 tanesi aktif durumda çalışıyor. HES'ler Mersin balığının üremesini engelliyor" diye konuştu.

Almanya’dan gelen Dr. Jörn Gessner tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Türkiye'de birçok HES yapılacağını biliyoruz. Yapmadan önce hangi HES’i hangi bölgede yapmayı planlıyorsak öncesinde o Nehre ait bio çeşitliliği bilmemiz gerekiyor. O nehre ait balıkları, canlıları tespit etmemiz gerekiyor Ona göre ve ona uygun yukarı doğru göç eden türler var mı? Yukarı doğru gitmesi gerekiyor mu? HES'ten sonra yukarı doğru bu balık nasıl gidecek? bunlar planlandıktan sonra HES'ler yapılır. Avrupa’da planlar yapılırken önce hangi canlıların yaşadığı tespit edildikten sonra ona göre HES ler yapılıyor." (İstanbul/DHA)

ÖNCEKİ HABER

İşçileri taşıyan minibüs devrildi: 12 yaralı

SONRAKİ HABER

Bartın'da koruma altındaki ağaçları kesenler suçüstü yakalandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa