07 Kasım 2014 10:31

Validebağ'da kitleye polis saldırdı

Validebağ'da kurulmak istenen çadırın boyutunu büyük bulan polis, kitleye saldırdı. Polisin, 5 metre genişliğindeki çadırın kurulmasına yolu kapatacağı gerekçesiyle izin vermediği belirtildi.

Validebağ'da kitleye polis saldırdı

Paylaş

Validebağ'da bir süredir tek bir çadırla "sembolik" olarak eylemlerini sürdüren mahalle sakinleri, akşam saatlerinde alana 5 metre genişliğinde büyük bir çadır daha kurmak istedi. Ancak polis, kurulmak istenen bu çadırın yolu kapatacağını ve araçların geçişlerine engel olacağını söyleyerek izin vermedi.İskelet kısmını kaldırmayan mahalleliye polis, plastik mermi ile saldırdı. Çevik kuvvet, çadırla mahalleliler önünde set kurdu; sonra da kurulan parçaları yerinden söktü.

Saldırı sırasında bir kişinin başından yaralandığını belirten bir mahalle sakini, "Bu akşam bir çadır kurmak istedik. Var olan çadırları da bu büyük çadırın içine almak istedik. Fakat emniyet müdürü yolu kapattığımız bahanesiyle çadıra izin vermeyeceğini söyledi. Daha sonra amiriyle, kaymakamla görüştü ve bir şekilde bu çadıra izin vermeyeceği söylenmiş kendisine. Bu emri uygulayacağını söyledi. Biz de aldığımız karar budur dedik. Biz bu çadırı kuracağız dedik. Önce TOMA'yı çalıştırdılar; fakat daha sonra TOMA'yı kullanmaktan vazgeçip, çevik kuvvetle bizi buradan süpürmeye başladılar. Normalde insanları uzaklaştırdıktan sonra plastik mermiye sarılırlardı. Fakat bugün önce coplarla saldırdılar ardından birebir plastik mermilerle insanların üzerine saldırdılar. Bir arkadaşımız hastaneye kaldırıldı kafasına 4 tane plastik mermi geldi. Hastaneye gidip rapor aldı. Polisler daha sonra önümüze barikat kurdular ve o arada burada kurmuş olduğumu çadırı söküp, kendi taraflarına götürdüler " dedi.

Bir süre sonra alana gelerek tekrar çadırlarını kuran vatandaşların çadırlardaki bekleyişi devam ediyor. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Afyon'da otobüs kazası: 33 yaralı

SONRAKİ HABER

Sudan’da darbecilerle müzakereler durduruldu, eylemler devam edecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa