06 Kasım 2014 22:41

Kadıköy'de Kader Ortakaya için yürüyüş

HDP Kadıköy Gençlik Meclisi, sınırda askerlerin saldırısı sırasında başından vurularak yaşamını yitiren Kader Ortakaya için yürüyüş düzenledi.

Paylaş

HDP Kadıköy Gençlik Meclisi, Kobanê sınırında askerlerin saldırısı sırasında başından vurularak yaşamını yitiren Marmara Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi 28 yaşındaki Kader Ortakaya için Kadıköy Boğa Meydanı'ndan HDP Kadıköy ilçe binası önünde kurulan taziye çadırına kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte "Kader Ortakaya ölümsüzdür" yazılı pankart açıldı. Yürüyüşte Kobanê'de DAÎŞ'e karşı direnirken yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı, Serkan Tosun ve Agir Amed'in fotoğraflarının bulunduğu bayraklar, Kader Ortakaya'nın fotoğrafları ve YPG bayrakları taşındı. Sloganların atıldığı yürüyüşün ardından Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) üyesi Emrah Arıkuşu, açıklama yaptı.

'DEVLET GÜÇLERİ TARAFINDAN KATLEDİLDİ'

Arıkuşu, TÖPG üyesi Kader Ortakaya'nın Kobanê'de verilen halkların özgürlük mücadelesine omuz vermek için gittiği Kobanê'de sınırdan geçerken devlet güçleri tarafından katledildiğini belirtti. Arıkuşu, "Kader yoldaşımızın katilleri bellidir. IŞİD çetelerine cephe geriliği yapan, Kobanê direnişini boğarak Rojava'yı düşürmek ve en nihayetinde Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmek isteyen TC'nin AKP iktidarıdır" dedi.

'KADER BİR KADIN KOMÜNİST OLARAK ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜR'

HDP Merkez Uzlaştırma Kurulu Üyesi Mukaddes Erdoğdu Çelik ise, Ortakaya'nın dünya devriminin direniş mevzilerinin olduğu yer olan Kobanê'ye geçmek istediği sırada vurulduğuna vurgu yaparak, "Katili bugün AKP hükümetinin yönettiği Türk devletidir. Kader bugün Rojava kadın devrimine giden yolda bir kadın komünist olarak şehit düşmüştür" diye konuştu. (DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ermenek'te 2 işçinin cesedine ulaşıldı

SONRAKİ HABER

YTÜ Profesöründen skandal paylaşım: Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa