‘Anayasa meclisi oluşturulmalı’

‘Anayasa meclisi oluşturulmalı’

Demokratik Anayasa Hareketi, yeni anayasayı halkın yapması için “Anayasa Meclisi” oluşturulması çağrısı yaptı. Hareket Sözcüsü Ayhan Bilgen, “Bu parlamentonun yeni anayasayı yapacağını savunmak, 12 Eylül 1980 darbesinin somutlaşmış gücü olan Milli Güvenlik Konseyinin iradesine tabi olmaktan başka bir şey ifade

Demokratik Anayasa Hareketi bugün Mülkiyeliler Birliğinde düzenlenen bir basın toplantısı ile, demokratik bir anayasanın yapım sürecini kolaylaştırmak ve toplumun sürece katılımını sağlamak amacıyla acilen yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Hareket Sözcüsü Ayhan Bilgen, yeni anayasanın halk tarafından yapılması için, “Anayasa Meclisi” oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Bilgen, böyle bir sürecin etkin hale getirilmesi için Meclisin, “Başta Terörle Mücadele Yasası, TCK ve Basın Yasası olmak üzere, inanç, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki bütün engelleri kaldıracak düzenlemeleri” acilen gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

Bilgen, yeni bir anayasa meclisinin oluşması için düzenlenen imza kampanyasına dair de bilgi verdi. İmza kampanyasına katılanlar arasında Prof. Dr. Kadir Cangızbay, Prof. Dr. Korkut Boratav, gazetemiz yazarlarından TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof. Dr. Mithat Sancar ve Gazeteci Ahmet Tulgar gibi isimler ile çeşitli sendika, oda ve siyasi parti temsilcisi de bulunuyor. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net