06 Kasım 2014 18:15

Hayvan barınağı sürgün yeri haline geldi

İstanbul Fatih Belediyesinde baskı, mobbing, görev yeri değişikliği ve sürgünler artarak devam ediyor. Fatih Belediyesi’nin Yedikule Hayvan Barınağını, sendikal ve demokratik mücadele içinde bulunan çalışanları için sürgün yeri haline getirdiğini belirten KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube ile TMMOB İKK Taksimde bulunan TMMOB il binasında bir açıklama yaptı.

Paylaş

Kendisi de hayvan barınağına  sürgün edilen  Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı, “Çok farklı kadrolarda görev yapan üyelerimiz haksız, hukuksuz, ve afaki gerekçelerle Yedikule Hayvan barınağına sürgün edilmekte. Bu yolla üyelerimiz sendikadan istifaya, emekli olmaya ve başka kurumlara gitmeleri için zorlanma yapılmakta ve keyfi soruşturmalara tabi tutulmaktadır”diye konuştu. Hayvan barınağına gönderilen memur ve mühendislerin hiçbir somut görevi ve işi olmadığını dile getiren Kılıcı, bu koşullar ve uygulamaların alenen Anayasaya, İnsan haklarına, İş Kanununa, ülkemizce taraf olunan uluslar arası yasalara, sözleşmelere aykırı olduğunu ve meslek haysiyetine de darbe niteliğinde olduğunu belirtti.  

SÜRGÜN EDİLENLER SENDİKA ÜYELERİ

Bugüne kadar bu haksız uygulamalara karşı açtıkları 100’e yakın davayı kazandıklarını belirten Kılıcı, şuana kadar barınağa sürgün edilen 13 memurdan 10’nunun Tüm Bel-Sen üyesi olduğunu söyledi. Kent suçlarını en çok işleyen belediyelerden biri olan Fatih Belediyesinde bunların yaşanmasının manidar olduğunu belirten TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Fatih Belediyesinde mesleki bilgi ve birikimi olan çalışanların Hayvan Barınaklarına sürgün edilerek itibarsızlaştırmaya çalıştırıldığını söyledi. Fatih Belediyesinin arzu ettiği düzeni kurmak için böyle bir yöntemi kullandığını dile getiren Solmaz, burada sürgün edilenlerin oda ve sendika üyesi olduğunu ifade etti.  

'FATİH BELEDİYESİ SUÇ İŞLİYOR'

AKP’li Belediyelerde uzun bir süredir meslektaşlarına dönük bu tarz mobbing ve yıldırma politikalarının uygulandığına dikkat çeken Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin de, bu sürgünleri doğrudan odalarına ve sendikalarına dönük saldırılar olarak gördüklerini söyledi. “Belediyelerdeki teknik eleman eksikliğinden dolayı denetim yapılamazken, meslektaşlarının hangi gerekçeyle hayvan barınaklarına sürüldüğünü” soran Metin, şöyle devam etti: “Bu durum hem kamusal zarara, hem de vatandaşın hizmet alımının engellenmesidir. Yani Fatih Belediyesi suç işlemektedir.” Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de oda üyesi olduğunu belirten Metin, “Ben kendisine sormak istiyorum; bir elektrik mühendisi hayvan barınağında ne iş yapar” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Soma dosyası asıl faillerinden uzaklaştırılıyor’

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa