06 Kasım 2014 16:56

Yunanistan Eğitim Bakanı: Okul dışı güçler devrede

Yunanistan'da orta dereceli okullarda başlayan işgaller yayılarak devam ederken Eğitim bakanı Andreas Loverdos işgallerin ve eylemlerin okul dışı güçler ve internet siteleri tarafından kışkırtıldıklarını ve haklarında yasal işlemler yapılacağını açıkladı.

Paylaş

İki gün öncesine kadar işgal altında bulunan okulların sayısının 200’den 400’e çıktığını açıklayan okul işgal komiteleri ise biriken sorunlarına çözüm bulunması gerekirken tehdit edildiklerini açıkladılar. Öğretmen açığına, dershane yetmezliğine ve okul masraflarının katlanılamaz olduğuna dikkat çeken öğrenciler tehditler karşısında yılmayacaklarını duyurdular.

Bugün aynı zamanda başkent Atina ve bir çok kentte öğrencilerin, velilerin ve eğitim emekçilerinin birlikte çağrı yaptıkları oldukça kitlesel miting ve yürüyüşler gerçekleştirildi. Meclisin bulunduğu Sintagma Meydanında basına açıklama yapan öğrenciler cumartesi günü okul komitelerinin bir araya geleceğini ve atılacak adımların kararlaştırılacağını dile getirdiler. Bu arada öğrencilerin işgal altında olan okulların bulundukları bölgelerde, talepleri içeren bildirilerin halka dağıtılması, sendikalarla ve mesleki örgütlerlerle görüşülmesi, ana caddelerin trafiğe kapatılması ve basın açıklamalarının yapılması konusunda karar aldıkları duyuruldu.

Meydanda uzun süre hükümet ve baskılar karşıtı slogan atan öğrencilere halkın destek verdiği ve gösteriye katıldıkları görüldü.

Bazı okullarda ise öğrencilere destek veren velilerin ve öğretmenlerin Nazi Altın Şafak örgütüne bağlı faşistlerce tartaklandıkları ve daha sonrada polis tarafından gözaltına alındıkları basına yansıdı. Girit adasında ise polisin okul dışından oldukları gerekçesiyle üç öğrenciyi gözaltına aldığı açıklandı. (Atina/EVRENSEL)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vatan Caddesi'nde trafik kazası

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...