06 Kasım 2014 10:12

BIST Başkanı'na göre SPK belgesi yanlış anlaşılmış

BURSA (CİHAN)- Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Bank Asya’nın gözaltı pazarından çıkarılması yönündeki yazısını

Paylaş
BURSA (CİHAN)- Borsa İstanbul (BIST) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Bank Asya’nın gözaltı pazarından çıkarılması yönündeki yazısını değerlendirdi. Turhan, "Kaldı ki şirketleri gözaltı pazarına almak Borsa İstanbul’un yetkisinde Sermaye Piyasası Kurulu’ndan bunun için izin almak veya onların onayına bunu sunmak gibi bir şey söz konusu değil. Son derece teknik bir yazıydı o. Nereden bulmuşlar, nasıl elde etmişler arkadaşlar bilemiyorum, ama buldukları belgeyi anlamadıklarını anlıyorum ben." dedi.

BIST Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Bursa'da, Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (BALKANSİAD) sinerji toplantısına katıldı. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Turhan, "Sermaye Piyasası Kurulu'nun talebine rağmen Borsa İstanbul'un Bank Asya'nın gözaltı kararını aldırmadığı yazıldı, çizildi. Bank Asya'da son durum nedir?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Birkaç kere izah ettim, bu bir kere doğru değil. Maalesef kamuoyunda belge diye bir şey yayınlandı ve o iddia edilen şeyle hiçbir alakası yok. Kaldı ki şirketleri gözaltı pazarına almak Borsa İstanbul’un yetkisinde Sermaye Piyasası Kurulu’ndan bunun için izin almak veya onların onayına bunu sunmak gibi bir şey söz konusu değil. Son derece teknik bir yazıydı o. Nereden bulmuşlar, nasıl elde etmişler arkadaşlar bilemiyorum, ama buldukları belgeyi anlamadıklarını anlıyorum ben. Böyle bir şey söz konusu değil. Tekraren altını çizerek söylüyorum. Borsa İstanbul'un yaptığı tüm işlemler, aldığı tüm kararlar hukuka uygun ve biliyorsunuz; biz, İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi yapmak istiyoruz. Sadece bizim hukukumuz da değil, uluslararası en iyi uygulama örneklerini göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz."

Turhan, "Bank Asya'nın durumunu yeniden gözden geçirecek misiniz?" sorusuna karşılık da "Biz, gözaltı pazarındaki tüm şirketleri zaman zaman arkadaşlarımız değerlendiriyorlar. Bu dönemde üçüncü çeyrek finansal verileri açıklanacak şirketlerin. Onları da dikkate alacağız, değerlendireceğiz. Bizim için borsamızda menkul kıymetlerde işlem gören tüm şirketlere biz aynı şekilde muamele edeceğiz." dedi.
CİHAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güney Koreli öğrenci, Youtube’dan öğrendiği metotla binlerce siteyi hackledi

SONRAKİ HABER

YTÜ Profesöründen skandal paylaşım: Çocuk evliliklerinin yasaklanması deprem getirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa