06 Kasım 2014 11:36

Kış sebzeleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor

İSTANBUL (CİHAN)- Hastalıkların arttığı ve vücut direncinin düştüğü kış aylarında, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış sebzelerinin tüketilmesinin çok önemli

Paylaş
İSTANBUL (CİHAN)- Hastalıkların arttığı ve vücut direncinin düştüğü kış aylarında, bağışıklık sistemini güçlendirmek için kış sebzelerinin tüketilmesinin çok önemli olduğu vurgulandı. Uzmanlar, vitamin deposu olan kış sebzelerinin hastalıklardan korunmak için, uygun pişirme şartlarında hazırlanarak doğru miktarda tüketilmesini önerdi.

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aysu Aydın, kışın hastalıklara karşı beslenme ile ilgili bilgiler verdi. Vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayan C vitamininin, savunma sistemini güçlendirdiğini belirten Aydın, “Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içermektedir. Ispanak, içerdiği C, E ve B grubu vitaminler ve demir, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirmekte ve soğuk algınlığına karşı korumaktadır. Kışlık sebzelerden pırasa C, K, B vitaminlerini, potasyum, kalsiyum, manganez, kükürt, bakır, iyot minerallerini içermektedir. Bağırsakları yumuşatmakta ve kabızlığı gidermektedir. Aynı zamanda vücut direncini artıran pırasanın, böbrek taşlarının oluşumunu engelleyici ve kanserden koruyucu özellikleri vardır. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücü, kılcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroit bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Yapraklarında uçucu yağlar, flavonoidler, protein, klorofil ve glikozit, köklerinde ise uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit vardır. Yapraklar vitamin( A,C,K ), demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden zengindir. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır.” şeklinde konuştu.

‘KEREVİZ HİPERTANSİYON VE KOLESTEROL DÜZENLENMESİNDE ÖNEMLİ’

A, B, C vitaminlerinden zengin, fosfor, çinko, bakır, selenyum minerallerini içeren kerevizin bağışıklığı kuvvetlendirdiğini ve gaz gidermede etkili olduğuna değinen Aydın, böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olduğunu, antioksidan etkisi olan kerevizin içerisindeki ‘fitalid’ adlı maddenin, kandaki stres hormonunu azaltıcı etkisi ile hipertansiyonu ve kolesterolü dengelediğine dikkat çekti.

‘LAHANA VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR’

B, C, E vitaminlerinden ve potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır, magnezyum gibi minerallerden zengin bir besin olan lahana vücut direncini artırdığını belirten Aydın, idrar söktürücü ve içerdiği yüksek posa sayesinde kabızlığı giderici, antioksidan özelliği sayesinde ise bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu vurguladı.

‘KARNABAHAR ENFEKSİYONLARDAN, BROKOLİ KANSERDEN KORUYOR’

C vitamini ve manganez kaynağı olan karnabaharın bu etkisinden dolayı iyi bir antioksidan olduğunu ifade eden Aydın, “Kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olan karnabahar, anti bakteriyel özelliğinden ve enfeksiyonlara karşı etkin olmasından dolayı idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Beta karoten içeriği yüksek olan brokoli, bu etkisinden dolayı yemek borusu, mide ve bağırsak kanseri tehlikesini azatlığı bilinmektedir. B1, C vitaminlerinden zengin ve kalsiyum, kükürt, potasyum, selenyum minerallerini içermektedir. Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Brokoli lif oranı yüksek bir besindir.” dedi.

‘SARIMSAĞIN KOKUSUNU DEĞİL FAYDASINI DÜŞÜNÜN’

Sebze yemeklerine tat veren sarımsağın sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olduğunu kaydeden Aydın, şu bilgileri verdi: “Sarımsağın yapısında bol miktarda su, kükürt bileşikleri, protein, lif ve serbest amino asitler bulunmaktadır. Sarımsak ayrıca yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içermektedir. Sarımsağın en önemli biyokimyasal özelliklerinden biri antioksidan potansiyelidir. Çiğ sarımsakta antioksidan potansiyeli vardır ancak yüksek dozları kalp, karaciğer ve böbreğe toksik etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca sarımsakta bulunan flavonoidler de antioksidan etkilerine katkıda bulunabilmektedir. Bu mekanizmalar, sarımsağın ateroskleroz ve hipertansiyon tedavisi ile koruyucu önlem rollerini açıklayıcı olabilmektedir. Sarımsak bağışıklık sisteminin baskılanmasını önleyerek, kansere karşı yararlı olabilmektedir.”


CİHAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

C vitamini içeren gıdaları mevsiminde ve parçalamadan tüketin

SONRAKİ HABER

Gezi Davası 5. Duruşma | Ali İsmail'in katili "mağdur", Osman Kavala hâlâ tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...