06 Kasım 2014 12:19

Alman hükümeti: Erdoğan'ı köpek olarak gösteren karikatür 'düşünce özgürlüğü'

BERLİN (CİHAN)- Alman hükümeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı zincire bağlı köpek olarak tasvir eden karikatüre yönelik Ankara'nın tepkisini düşünce özgürlüğü kapsamında

Paylaş
BERLİN (CİHAN)- Alman hükümeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı zincire bağlı köpek olarak tasvir eden karikatüre yönelik Ankara'nın tepkisini düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdiklerini bildirdi. Karikatüristler ise ders kitaplarına da giren bu karikatürle ilgili gösterilen tepkiye anlam veremediklerini ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe servisinin aktardığına göre, Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, karikatürü sanat ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirdiklerini belirterek, "Hoşuna gitmeyen şeylerle ilgili olarak sakin bir tavır takınmak, politikacılar için kesinlikle en iyi davranış biçimidir." ifadesini kullandı.

Hükümet sözcüsü Seibert, “Alman hükümeti münferit karikatürleri ‘başarılı ya da başarısız, ‘dostane ya da kötü niyetli', güldürücü ya da güldürücü olmayan' şeklinde yargılamaya başlamayacaktır.” dedi. Almanya'da basın, düşünce ve sanat özgürlüğüne inancın tam olduğunu ve karikatürün de buna dahil olduğunu vurgulayan Seibert, ayrıca Baden-Württemberg eyaletinde söz konusu okul kitabında Almanların yabancı kökenlilere yönelik davranışlarıyla ilgili de son derece eleştirel çizimlerin yer aldığına dikkat çekerek, kitabın bütününe bakmanın yararlı olacağını kaydetti. Seibert ayrıca okul kitaplarının federal hükümetin değil, eyaletlerin işi olduğunu da vurguladı.

Karikatüristler Achim Greser ve Heribert Lenz ise Türkiye'den gelen eleştiriye anlam veremediklerini belirterek, aslında karikatürün entegrasyonun başarılı bir örneğini resmettiğini savundular ve “Bunu yanlış yorumlayanlar espriyi anlamamış demektir.” açıklaması yaptılar.

Karikatürde geleneksel Bavyera kıyafeti giymiş iki kişi, Alplerde bir dağ kulübesinde restoran işleten ve Bavyera aksanıyla konuşan bir Türk'ün önünde masada oturuyor. Yanında içinden köpek zinciri sarkan bir kulübenin üzerinde ise 'Erdoğan' yazıyor.

Türk Dışişleri Bakanlığı, karikatürün Almanya'daki yabancı düşmanlığı ve ırkçılıktaki artışa bir kanıt olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya'da yaşayan Türkle'e yönelik hakaretler içerdiği açıklamasını yapmış, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Karikatür ilk olarak 2011 yılında Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung'da yayımlanmış, ancak Baden-Württemberg eyaletinde yardımcı ders kitaplarından birinde basılı olduğu fark edilince tartışmalar başlamıştı. CİHAN
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çarşamba'da Yeşilırmak’ın debisi arttırılıyor

SONRAKİ HABER

Osmaniye'de Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Çalıştayı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...