06 Kasım 2014 12:20

Çarşamba'da Yeşilırmak’ın debisi arttırılıyor

SAMSUN (CİHAN)- Samsun'un Çarşamba ilçesinden geçen Yeşilırmak Nehri'nde debi artırma ve temizleme çalışması başlatıldı. Yeşilırmak Nehrinin Çarşamba'nın merkezinde kalan

Paylaş
SAMSUN (CİHAN)- Samsun'un Çarşamba ilçesinden geçen Yeşilırmak Nehri'nde debi artırma ve temizleme çalışması başlatıldı.

Yeşilırmak Nehrinin Çarşamba'nın merkezinde kalan kısmında Samsun DSİ (Devlet Su İşleri) 7. Bölge Müdürlüğü, İşletme Bakım Şefliği tarafından dere yatağı temizleme ve debi artırma çalışması başlatıldı. Irmak üzerinde bulunan Barajlarda 20 gün süreyle suyun tutulmasıyla, bu çalışma şehir merkezi boyunca yapılacak.

DSİ 7.Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilerde ve mühendisler tarafında yapılan sözlü açıklamalarda; “işletme bakim tarafından, iş makineleriyle yapılan çalışmayla dere yataklarına yağışlarla beraber gelen birikimi temizliyoruz. Çünkü bu birikim zamanla dere yatağının akışını engelliyor ve buna bağlı olarak taşkınlar olabiliyor. Bu çalışmanın asıl amacı dere yatağı taşkınlarını önlemek içindir. Dere yatağının kesik olmaması ve suyun debisini arttırmak içindir. Kepçeler zemin düzlenmesi yaparak kesikleri engelleyip debiyi de arttırıyorlar” denildi.

Yapılan teknik açıklamanın devamında; “ elbette ne kadar taşkın koruma duvarları da, temizlikte yapılsa sonuçta bu çalışmalar belli bir projenin öngördüğü debilerde yapılıyor. Bizlerin öngördüğü debiden yüksek taksınlar da olabilir” diye konuşuldu.
CİHAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basına akreditasyon yargıya taşındı

SONRAKİ HABER

ÖSYM eski Başkanı Demir ve yardımcısı Pekşen'e FETÖ davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...