06 Kasım 2014 14:19

Akaryakıt fiyatlarına yeni kriter kararı yürürlükte

ANKARA (CİHAN)- Akaryakıt ürünlerinde fiyatların belirlenmesinde esas alınacak kriterleri yenileyen düzenleme yürürlüğe girdi. Buna göre akaryakıtta rafineri fiyatı İngiltere, Almanya,

Paylaş
ANKARA (CİHAN)- Akaryakıt ürünlerinde fiyatların belirlenmesinde esas alınacak kriterleri yenileyen düzenleme yürürlüğe girdi. Buna göre akaryakıtta rafineri fiyatı İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile uyumlu olacak. Pompa fiyatı da illere göre değişebilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 03.11.2014 tarih ve 5291-1 sayılı Akaryakıt Fiyatlarının Takibine İlişkin Kurul Kararı yayınlandı. Kararda şu ifadeler yer aldı:

"Dağıtıcı ve bayi marjı toplamının takibinde; 01.01.2015 tarihine kadar en yüksek işlem hacimli 8 dağıtıcının İstanbul (Avrupa Yakası) için Kuruma bildirmiş olduğu bayi tavan satış fiyatlarının ortalaması, 01.01.2015 tarihinden itibaren en yüksek işlem hacimli 8 dağıtıcının bayilerine ilişkin Kuruma bildirilen ilan panosunda yer alan satış fiyatlarının ağırlıklı ortalaması dikkate alınır. Türkiye ağırlıklı ortalama pompa fiyatından rafineri satış fiyatının düşülmesi ile bulunacak marjın, takip edilen ülkeler (Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Almanya) için Avrupa Birliği resmi internet sayfasında yayımlanan vergisiz pompa satış fiyatlarından ilgili ülkelerdeki ülke içi rafineri satış fiyatları düşülerek bulunan marjların ortalaması ile uyumlu olması esastır. Takip edilen ülkeler için ülke içi rafineri satış fiyatına ulaşılamaması durumunda, rafineri fiyatı olarak Platts European Market Scan’de CIF MED (Genova/Lavera) başlığı altında ABD Doları/ton cinsinden yayımlanan günlük fiyatların ortalaması esas alınır. Takip edilen ülkeler için bu Kararın 3 üncü ve 4 üncü maddeleri kapsamında belirlenecek marjlara, ülkemiz ile söz konusu ülkelerdeki piyasa şartlarındaki farklılıkların etkisi yansıtılabilir."

Söz konusu kararda yer alan takip metodolojisi kapsamında yapılan düzenlemelere uyulmaması halinde, 5015 sayılı Kanunun 10. maddesi kapsamında gerekli idari işlemler yapılacağına da vurgu yapıldı.
CİHAN
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye'den ithal edilen limon, Rusya’da fiyatları düşürdü

SONRAKİ HABER

Bursaspor, Kayseri Erciyesspor hazırlıklarına devam etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...