06 Kasım 2014 14:19

Türkiye'den ithal edilen limon, Rusya’da fiyatları düşürdü

MOSKOVA (CİHAN)- Türkiye’den ithal edilen limon sayesinde Rusya’da limon fiyatlarının Eylül ayı ile kıyaslandığında yüzde 28,8 düştüğü açıklandı.Cihan Haber Ajansı’na (Cihan)

Paylaş
MOSKOVA (CİHAN)- Türkiye’den ithal edilen limon sayesinde Rusya’da limon fiyatlarının Eylül ayı ile kıyaslandığında yüzde 28,8 düştüğü açıklandı.
Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus FruitNews (gıda sektörü ajansı) ajansı uzmanı İrina Koziy, Türkiye'de ithal edilen limonun fiyatları düşürdüğünü kaydetti. Rus uzman, “Türk ürünleri sayesinde Ekim ayında fiyatlar normale döndü. Daha önce limonun kilogramı 120 (yaklaşık 2,2 dolar) ruble idi. Güney Amerika ülkelerinde yaşanan kuraklık yüzünden ithalatta azalma görüldü. Şimdi Türk limonu sayesinde fiyatlar yaklaşık 80 rubleye kadar düştü.” dedi.

Türkiye’nin yıllık limon ithalatı ile ilgili rakamlarını açıklayan Koziy, “2013 yılında Türkiye, Rusya’ya 109 bin ton limon sattı. Genel olarak yıllık 100 tonu geçen bir rakam söyleyebiliriz. Eylül ayında ise Türkiye, Rusya’ya 7 bin 553 ton limon sattı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha fazla.” dedi.

Rusya’nın Avrupa gıda ürünlerine yönelik ambargosunun limon fiyatlarını ciddi etkilemeyeceğini savunan Koziy, “Avrupa’nın Rusya limon piyasasındaki yeri toplam yüzde 8.” şeklinde konuştu.
CİHAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halı saha maçı keyfiniz sakata gelmesin

SONRAKİ HABER

Akaryakıt fiyatlarına yeni kriter kararı yürürlükte

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...