06 Kasım 2014 14:19

'Kapıyı açtığı zaman sıkın kafasına!’

Kobanê direnişine destek olmak için 6-7 Ekim tarihlerinde yapılan eylemlerin ardından başlatılan gözaltı operasyonları devam ediyor.

Paylaş

Kobanê direnişine destek olmak için 6-7 Ekim tarihlerinde yapılan eylemlerin ardından başlatılan gözaltı operasyonları devam ediyor. Dün sabah saatlerinde Sultanbeyli ve Ümraniye ilçelerinde DBP üyelerinin evlerine eş zamanlı olarak yapılan polis baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Yakınları gözaltına alınan yurttaşlar, kar maskeli polislerin baskın sırasında kendilerine hakaretler ederek gözaltına aldıklarına şiddet uyguladığını belirtti.

Sultanbeyli’de gözaltına alınan Kenan Oral’ın kardeşi Narin Oral “Uyku sersemliğiyle korktuk, hepsi kar maskeliydi. Kapıyı açtığımızda üzerimizdeki iç çamaşırlarıyla bizi yere yatırdılar. Evi arayıp bir şey bulamadıklarında telefonla arayıp ‘Acaba yanlış eve mi geldik, bu adres doğru mu?’ diye sordular. Hakaretler, küfürler ettiler. Sonra üst kata, ağabeyimin evine çıktılar” dedi. Kenan Oral’ın eşi Hakim Oral ise birilerinin bina içinde “Hırsız var, kapıyı açın” diye bağırarak yardım istemesiyle kapıyı açtıklarını belirtti. Binada hırsız olduğunu sandıkları için eşinin ateş ettiğini anlatan Oral, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Eşimin ateş etmesinin ardından bu kez de, ‘Biz polisiz’ sesini duyunca kapıyı kapattık. Emin olmadığımız için polisi arayarak ‘Kapımıza birileri dayandı, zorla içeri girmek istiyorlar. Polis mi hırsız mı bilemiyoruz’ diye ihbarda bulunduk. Daha sonra kapıdakilerin polis olduğuna inanınca kapıyı açtık.” Kapının kapalı olduğu sırada polislerin kendi aralarında, “Kapıyı açtığı zaman sıkın kafasına” şeklinde konuştuğunu ifade eden Oral, eşinin ters kelepçe ile gözaltına alındığını kaydetti.

‘GÖZALTINA ALIRKEN ŞİDDET UYGULADILAR’

Gözaltına alınan Ahmet Faik Tan’ın teyzesi ve aynı zamanda DBP Sultanbeyli İlçe Eş Başkanı Melek İlbars Tan ise evde arama yapan polisin hiç bir şey bulamayınca sinirlenip kapıya tekme attığını ifade etti. Gözaltına hiçbir gerekçe gösterilmediğini aktaran Tan, “Ahmet’in annesi gerekçesi nedir diye soruyor ‘Dağa eleman kazandırıyorsunuz’ diyerek gözaltına alıyorlar. Diğer evlerde de gözaltına alırken hep şiddet uygulanmış. Üniversite öğrencisi Kübra Bingöl’ün evine baskın yapıldığında tepki gösteren Bingöl’ün babası da dipçikle darbedilmiş” diye konuştu. (İstanbul/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Apple'a yeni virüs tehdidi: WireLurker

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'dan 50 gündür haber alınamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...