06 Kasım 2014 13:57

'IŞİD'i Kobanê'den söküp atacak plan hazır'

IŞİD saldırılarına karşı Kobanê direnişi 53. gününde. ANF'ye konuşan YPG/YPJ Komutanı Meysa Ebdo,''DAİŞ çetesini Kobanê'den söküp atacak yakın, orta ve uzak vadeli planlamamız hazır'' dedi.

Paylaş

IŞİD saldırılarına karşı Kobanê direnişi 53. gününde. ANF'ye konuşan YPG/YPJ Komutanı Meysa Ebdo,''DAİŞ çetesini Kobanê'den söküp atacak yakın, orta ve uzak vadeli planlamamız hazır'' dedi.

ANF haberine göre savaş dengesinin YPG lehine değişmesi ile görece oluşan güven ortamının aralarında gençlerin ağırlıkta olduğu çok sayıda  Kobanêlinin kente geri dönüşünü sağladığını aktaran Meysa Ebdo, Kobanê gençlerine dönüşleri hızlandırma çağrısı yaptı.

Son günlerde ''Kobanê Araptır'' şeklinde Türkiye medyası başta olmak üzere yürütülen tartışmalara da değinen Meysa Ebdo, ''Bazı güçler bu tartışmaları Arap ve Kürt halkları arasında çatışma yaratmak amacıyla gündemleştiriyor. Bu oyuna en iyi cevap Burkan El Fırat-YPG ittifakıdır'' diye konuştu.

ÜÇ CEPHEDE AĞIR DARBE

Son günlerde IŞİD'e üç cephede ağır darbeler indirdikleri bilgisi veren komutan Meysa Ebdo, batı cephesinde ÖSO ve peşmerge güçleri ile birlikte ortak operasyonlar düzenlediklerini ve bu operasyonların çok önemli olduğunu söyledi. Batı cephesinde IŞİD'e başından beri geçit vermediklerini kaydeden Meysa Ebdo, son günlerde düzenledikleri operasyonlarla da özellikle Mezra Eboşa köyünde çok ağır darbe vurduklarını ve IŞİD'in bu köyde büyük kırılma yaşadığını kaydetti. Ebdo, IŞİD'in Mezara Eboşa köyüne yaptıkları takviyelerin de ortak operasyon güçleri tarafından ağır şekilde darbelendiğini ifade etti.

Meysa Ebdo, güney cephesinde de YPG/YPJ savaşçılarının IŞİD'e ağır darbeler vurduğunu ve artık güney cephesinde de inisiyatifin kendilerinde olduğunu belirtti.

DOĞU CEPHESİNDE İLERLEME SAĞLANDI

IŞİD saldırılarının en yoğun yaşandığı doğu cephesinde dün itibariyle IŞİD'in bir kademe geriletildiğini ifade eden Meysa Ebdo, YPG/YPJ hattının bu cephede bir kademe daha ilerletildiğini aktardı. Buna karşılık IŞİD'in son günlerde bu cepheden, sınır hattına yakın noktadan Mürşitpınar sınır kapısına yeni saldırılar düzenlediğini belirten Meysa Ebdo, bu saldırıların püskürtüldüğünü sözlerine ekledi.

''GENÇLERİN DÖNÜŞÜ HIZLANMALI''

Savaşın YPG lehine değişmesi ile birlikte görece bir güvenlikli ortam oluştuğunu hatırlatan Meysa Ebdo, bu nedenle çok sayıda Kobanêlinin kente dönmeye başladığını söyledi. ''İnisiyatif artık her alanda güçlerimizin elinde. Kobanê dışında olan tüm gençlerimiz, genç kadınlar Kobanê'ye gelsinler ve zafer hamlemizde YPG/YPJ  güçlerinin yanında yer alsınlar. Kobanê'yi savunsunlar'' ifadelerini kullandı.

'KOBANÊ ARAPTIR' TARTIŞMALARI HALKLARI ÇATIŞTIRMA OYUNUDUR

Meysa Ebdo, son günlerde başta Türkiye medyası olmak üzere, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından yaratılmak istenen ''Kobanê Araptır'' tartışmalarına değinerek şunları söyledi: ''Kobanê'nin Arap kenti olduğu yönünde yürütülen tartışmalar bazı güçlerin Arap ve Kürt halkları arasında çatışma yaratmak amacıyla kullandıkları kirli bir argümandır. Arap ve Kürt halkları Burkan El Fırat ve YPG ittifakı ile bu oyunları boşa çıkarıyor. Biz başından beri demokratik ve özgür bir Suriye'de birlikte bir yaşamı esas aldık. Kobanê, tabi ki bir Kürt kentidir ancak demokratik Suriye'nin bir parçasıdır. Bunu Arap halkı da bu şekilde istiyor ve bu gerçeği kabul ediyor. Biz de Arap halkının temsilcileri ile mücadelemizi omuz omuza sürdürüyoruz.'' (DIŞ HABERLER)


YPG'DEN SON 24 SAAT AÇIKLAMASI

YPG Basın Merkezi, IŞİD'in Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

IŞİD saldırılarının 52'nci gününde de devam ettiği belirtilen açıklamada,"Doğu cephesinde bulunan Kaniya Kurda ve Belediye Caddesi bölgesinde çete gruplarıyla güçlerimiz arasında şiddetli çatışmalar yaşanmıştır. Gün ve gece boyunca süren çatışmalarda tespit edilebilen 9 çete öldürülmüştür" denildi. YPG açıklamasında Kobanê'nin 20 kilometre doğusundaki Karamox köyünde örgüte yönelik bir eylem gerçekleştirildiğini belirtti.

Eylemde IŞİD'e ait bir aracın içindeki militanlarla birlikte imha edildiğini açıklayan YPG Basın Merkezi, "Eylemdeki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir" dedi.

Güney cephesinde de YPG güçleri ile IŞİD arasında çatışmalar yaşandığını vurgulayan YPG Basın Merkezi açıklamasında şunlara yer verdi: "Çatışmalardaki ölü ve yaralı çete sayısı tespit edilememiştir. Halep yolu üzerinde de çetelere ait 1 motosiklet güçlerimiz tarafından vurulmuştur. Burada 1 çete öldürülmüş, 1 çete de yaralanmıştır. Batı cephesinde ise güçlerimiz ile çete grupları arasında Mezra Arbuş mıntıkasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu alanda yaşanan çatışmalarda tespit edilebilen 9 çete öldürülmüştür." (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da YÖK protestosuna polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da Evo Morales'in istifası onaylandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...