12 Temmuz 2011 03:08

BDP'liler Çiçek'le görüştü

CHP ve AKP yetkililerinin yaptıkları görüşmenin ardından CHP'liler Meclis'te yemin ederek çalışmalarına başlarken, BDP ve Blok vekilleri ise boykotlarını sürdürdü. Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın çağrılarının ardından ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek de BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş ve Siirt Milletvekili

BDP'liler Çiçek'le görüştü

Paylaş


CHP'lilerin AKP yetkilileri ile yaptıkları görüşmenin ardından yemin etmesinden sonra, "Bizi dışladılar" diyerek boykotu sürdüren BDP'lileri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan Meclis'e gelmeleri çağrısında bulundu. Akşam saatlerinde ise Meclis Başkanı Cemil Çiçek, BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş'ı arayarak görüşme talebinde bulundu. Bunun üzerine Demirtaş ve Gültan Kışanak Meclis Başkanı Çiçek'i, Meclis'teki makam odasında ziyaret etti.

TALEPLERİNİ YİNELEDİLER

Saat 18.30'da başlayan ve yaklaşık yarım saat süren görüşmede Çiçek, BDP'lilere "CHP yemin ederek Meclis çalışmalarına başladı. Biz sizin de dönmenizi istiyoruz. Sizi de bu Meclis çatısı altında görmek istiyoruz" dedi. BDP'liler ise daha önce kamuoyuna açıkladıkları, "Tutuklu vekillerin serbest bırakılması, vekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin vekilliğinin iade edilmesi ile konuya ilişkin yasal ve anayasal düzenlemelerin yapılması. Bu konuda hükümetin sorumluluk alması" gibi taleplerini yineledi.

ÇİÇEK'TEN SORUMLULUK ALMASI İSTENDİ

CHP ile yapılan görüşmeye benzer bir görüşmenin kendileri ile de yapılması ve bir mutabakat sağlanması durumunda Meclis'e dönebileceklerini kaydeden BDP'liler, Çiçek'in bu konuda sorumluluk üstlenmesini istedi. Cemil Çiçek ise "Üzerime bir sorumluluk düşerse yerine getiririm" dedi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Demirtaş, "Sayın Meclis Başkanı'nın sorumluluk alıp almayacağını bir iki gün içinde göreceğiz" dedi.

Öte yandan BDP grubu yarın grup toplantısını yine Diyarbakır'da yapacak. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

TFF: İddianameyi bekleyeceğiz

SONRAKİ HABER

Hrant Dink için etkinlik düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa