06 Kasım 2014 07:31

'Rakam yüksek, tartışılabilir'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni Cumhurbaşkanlığı binası hakkındaki görüşlerini açıkladı. Arınç, “Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı derseniz, bu tartışılabilir" dedi. 'Ak Saray'ın maliyeti dış basında da haber olmayı sürdürüyor.

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni Cumhurbaşkanlığı binası hakkındaki görüşlerini açıkladı. Arınç, “Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı derseniz, bu tartışılabilir. Az bir para değil. Özel imalatlar. İnce işçilik kullanılmış. Bazı işler özel imalat olarak yaptırılmış. Bunlar doğrudur ama masraflıdır. İkinci özelliğim de israfa karşıyım. Meclis Başkanlığı döneminde akan suyun hesabını sormuşumdur. Resmi konutu kullanmadım. Bu benim şahsi düşüncemdir. ‘Hani ben Cumhurbaşkanı olsaydım nasıl yapardım’ E şimdi olmamış bir şeyi konuşmanın anlamı yok! Ama rakam yüksek, tartışılabilir” dedi.

Arınç, 2015 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda muhalefet milletvekillerinin sorularını cevapladı. Arınç, yeni Cumhurbaşkanlık binası hakkındaki kişisel görüşlerinin sorulması üzerine çarpıcı açıklamalar yaptı. Binanın, Başbakanlık binası olarak tasarlandığını hatırlatan Arınç, şunları kaydetti:

“O zaman bize söylenen: ‘Bugün Ankara’nın merkezinde Başbakanlık binası var, ama 20’ye yakın yerlerde kurumların binası var.’ Dolayısıyla söylenen birbirileri ile koordinatları zor oluyor. ‘Bir avlu içerisinde Başbakanlık merkez binası yapılsa iyi olur’ dediler. Tabi son ana gelinceye kadar, ‘Biz burayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak düşünüyoruz, siz de burayı kullanabilirsiniz. Bu şekilde devam edebilirsiniz’ denilmiş. Sayın Başbakan da buna rıza göstermiş. Dolayısıyla iki tartışma var. Birincisi Çankaya Köşkü vardı, Atatürk’ten bu yana neden ayrı bina yapılıyor? Benim cevabım: kamu hizmetlerine tahsis edilmiş binalardır. Kutsallık yoktur. Orası da olur burası olur. Çankaya da köşktür. Ankara’nın en değerli yeridir. Çankaya Köşkü’nü imara açsak, oraya imar sonucunda yapılacak 2,5 katrilyon lira. Ekonomik gözle bakmamak gerekir. Dünyadaki her yer prestijli makamlardır. Bu kadar mıdır? Onu kast etmiyorum. Çoğu yerlerde eski saray kalıntısı olabilir. Bazılarında bir azamet göstergesi bir debdebe göstergesi olabilir. Osmanlı geleneğinde de böyledir. Başka ülkelerin cumhurbaşkanları mütevazı yerlerde karşılamak, merasim yapmak uygun bulunmamaktadır. Dünyanın her yerinde Cumhurbaşkanlığı makamı daha büyük ve görkemli olur. Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı derseniz. Bu tartışılabilir. Az bir para değil. İncelediğimde karşıma şu çıktı: Özel imalatlar. O kadar ince işçilik kullanılmış. Öngörülemeyen keşif artışları verilebiliyor. Ben burada nereye gitti dediğimizde, zaten dün müteahhit de açıklamış. Bazı işler özel imalat olarak yaptırılmış. Bunlar doğrudur ama masraflıdır. Ben mütevazıyım. İkinci özelliğim de israfa karşıyım. Meclis Başkanlığı döneminde akan suyun hesabını sormuşumdur. Resmi konutu kullanmadım. Bu benim şahsi düşüncemdir. ‘Hani ben Cumhurbaşkanı olsaydım nasıl yapardım’ E şimdi olmamış bir şeyi konuşmanın anlamı yok! Ama rakam yüksek. Tartışılabilir. Cumhurbaşkanlığı orada. Bütçesini de arttırıyoruz.”

MİT'İN BÜTÇEDEKİ PAYI ARTIRILDI

Arınç, 2015 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) bütçedeki payının 2014 bütçesine göre yüzde 4,68 arttığını bildirdi. Arınç, teşkilatın 2015 yılı bütçe tasarısı içerisindeki payının ise binde 2,39 olmasının planlandığını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın açıklamalarına göre; MİT’in 2015 yılı bütçe tasarısında toplam bütçe ödeneği 1 milyar 108 milyon 220 bin TL olarak belirlendi. MİT’in Bütçe dağılımı şöyle: “Personel Giderleri: 609 milyon 350 bin TL, Sosyal Güv. Kur. Dev. Prim. Giderleri: 65 milyon 162 bin TL, Mal ve Hizmet Al. Gid: 198 milyon 708 bin TL, Sermaye Giderleri: 235 milyon TL.”

MİT’in son dört yıllık dönemde genel bütçe içindeki payı ise şöyle: “2011 yılı binde 2,17, 2012 yılı binde 2,18, 2013 yılı binde 2,50, 2014 yılı binde 2,47.” (Ankara/CİHAN)


DIE WELT: ERDOĞAN'IN TÜRKLERE MALİYETİ 1 MİLYAR DOLAR

Kamuoyunda Ak Saray olarak bilinen yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı, dış basında haber olmayı sürdürüyor. Alman Die Welt Gazetesi, cumhurbaşkanlığı sarayına yapılan harcamaları gündeme getirdiği haberini, 'Erdoğan'ın Türklere maliyeti 1 milyar dolar' başlığıyla verdi.

Başlangıçta 250 milyon dolar olarak açıklanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetinin ikiye katlandığını ve saray için yapılacak toplam harcamanın 615 milyon doları bulacağını hatırlatan Die Welt, haberinde şu ifadelere yer verdi: 'Cumhurbaşkanlığı sarayının maliyeti 615 milyon dolar. Buna ilaveten Cumhurbaşkanlığı harcamaları için 178 milyon dolar bütçe öngörülmüş durumda. Ayrıca yeni alınan Airbus A330-200 tipi uçak için de 185 milyon dolar harcandı. Bunların toplamı 978 milyon dolar ediyor. Boğazda ve Ege'de Cumhurbaşkanlığı için ayrılan köşklerin tadilatı buna dahil değil. Ancak belli olan şu ki, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı görevine başlamasının maliyeti bir milyar dolar. Bilgi için hatırlatacak olursak, ülkenin 2013 yılı bütçe açığı resmi rakamlara göre 8 milyar dolar civarında.' (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversiteler bilim üretemez halde

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...