06 Kasım 2014 04:59

Tunus’ta koalisyon pazarlıkları başladı

Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi kampanya süresinin başlaması ile birlikte çeşitli pazarlıklar ve ittifak çağrıları da başladı.

Paylaş

Hüseyin SAYGILI

Tunus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri için resmi kampanya süresinin başlaması ile birlikte çeşitli pazarlıklar ve ittifak çağrıları da başladı. 26 Ekim’de parlamento seçimleri yapılmış İslamcı en Nahda hükümeti yenilirken ‘laik’ ancak Devrik Diktatör bin Ali’nin eski yol arkadaşlarını da içeren Nida Tunus sandıktan birinci parti çıkmıştı. Ülkede şimdi hükümet için koalisyon pazarlıkları yapılıyor, iki temel çağrı tartışılıyor.  

Bu çağrıların birincisi; Ettakatol Lideri ve Meclis Başkanı Mustafa bin Cafer tarafından dile getirilen ve “Bütün sol ve sosyal demokrat partilerin” seçimin birinci partisi olan Nida Tunus etrafında toplanması ve koalisyon oluşturması. Çağrı bileşenlerin cumhurbaşkanlığı adaylarını geri çekmesi ve belirlenecek ortak bir adayı desteklemesini içeriyor.

Bu çağrıya, halkın iş, ekmek, demokrasi ve adalet taleplerini içermeyen bir hükümeti desteklemeyeceğini ifade eden Halk Cephesi olumlu cevap vermezken, hükümet programının bu talepleri içermesi durumunda da dışarıdan sınırlı destek verebileceklerinin işaretlerini veriyor.

PATRONLAR EN NAHDA İLE KOALİSYON İSTİYOR

Şimdilik taraftar bulmasa da bu çağrı Nida Tunus’un reddetmediği ancak pek de gerçekleştirmek için adım atmadığı bir alternatif olarak kenarda bekliyor.

Özellikle patron sendikası UTICA ve iş adamı kökenli politikacılardan gelen ikinci çağrı ise; istikrar ve toplumsal barışın tesis edilmesi için Nida Tunus ve en Nahda arasında bir koalisyonun kurulması doğrultusunda. Son iki yılın birbirine karşıt partileri olan bu partilerin yumuşak demeçler geçidi ve barışçı açıklamaları, sermayenin rüyasını gördüğü “neoliberalizm ile ılımlı İslam” koalisyonunu en gerçekçi ihtimal olarak sunuyor. Öte yandan cumhurbaşkanlığı için aday göstermemiş olan en Nahda’nın bu seçimlerde kimi destekleyeceğini açıklamayı devamlı ertelemesi, pazarlık yapıldığı şüphesini güçlendiriyor.

HALK YENİDEN SOKAĞA DÖNEBİLİR

Yeni kurulacak hükümetin şeklini ve yol haritasını görmek için 23 Kasım’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemek gerekecek. Şimdilik bütün göstergeler Nida Tunus ve en Nahda arasında bir koalisyonu işaret ediyor. Ancak her halükarda emekçi ve yoksul karşıtı olacağı şimdiden belli olan bu muhtemel “neoliberalizm ile ılımlı İslam” koalisyonu planını, sokağı terk etmeyen Tunus halkının boşa çıkarmak için mücadeleye devam edeceğini kestirmek güç değil.

NİDA TUNUS’TAN BİR İSTİFA

Kurulacak hükümet ile ilgili partiler ve gruplar arasında birbirini tartmaya yönelik karşılıklı açıklama ve demeçler birbirini takip ederken de seçimin galibi Nida Tunus’tan bir istifa haberi geldi. Nida milletvekili seçilen Hamadi Redissi, “aydın bağımsızlığını” muhafaza etmek için partisinden istifa ettiğini açıkladı.

HALK CEPHESİNE BİR VEKİL DAHA

Öte yandan sol, sosyalist, ilerici güçlerin oluşturduğu ve seçimden 4. güç olarak çıkan Halk Cephesinin meclisteki sandalye sayısı 16’ya yükseldi. Gafsa bölgesinden bağımsız aday olarak seçime giren ve kazanan Adnan Hacı, Halk Cephesine katıldığını açıkladı. 2008 yılında Gafsa ve Redayef’te iş talebiyle başlayan ayaklanmanın önderlerinden olan ve ayaklanmanın bastırılmasından sonra yakalanarak işkence gören ve 8 yıl hapse mahkum olan Hacı, uluslararası baskı sonucu 2009 aralık ayında serbest bırakılmıştı. Böylece daha önce Halk Cephesinin listesinden seçilmiş olan Ammar Amaroussia ile birlikte Halk Cephesinin Gafsa maden bölgesinden seçilen milletvekili sayısı ikiye çıkmış oldu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazze sınırına bir utanç duvarı da Mısır’dan

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa