06 Kasım 2014 05:00

Kalpleri küçük bir bahçe onların

Eduardo Galeano baskıların, “sıkıyönetimlerin”, darbelerin kısaca faşizmin amacını şöyle özetler: “Önce otu biçmek, hâlâ canlı olan son bitkiye kadar her şeyi kökünden sökmek. Toprağı tuzla sulamak... Sonra otun belleğini öldürmek, bilinçleri sömürgeleştirmek için onları yok etmek; yok etmek için geçmişlerini boşaltmak. Bölgedeki tüm sessiz tanıkları, hapishaneleri, mezarlıkları ortadan kaldırmak.”

Paylaş

Sennur SEZER

Eduardo Galeano baskıların, “sıkıyönetimlerin”, darbelerin kısaca faşizmin amacını şöyle özetler:  “Önce otu biçmek, hâlâ canlı olan son bitkiye kadar her şeyi kökünden sökmek. Toprağı tuzla sulamak... Sonra otun belleğini öldürmek, bilinçleri sömürgeleştirmek için  onları yok etmek; yok etmek için geçmişlerini boşaltmak. Bölgedeki tüm sessiz tanıkları, hapishaneleri, mezarlıkları ortadan kaldırmak.”

Bu amaçla yapılanları hepimiz biliyoruz.

Olup bitenleri TYS Genel Başkanı  Mustafa Köz şöyle özetler  Kalpleri Küçük Bir Bahçe Onların adlı şiir antolojisinin ön sözünde: “Aşkla kurulan özgürlük düşlerini silahlarla, zincirlerle, işkencelerle susturmak istediler. Susturdular mı, susturabildiler mi? Hayır. Bugün kayıpların kalplerinin çarptığı küçük mezarlıklarda, kuytu vadilerde, kör kuyularda, okyanus yataklarında yükselen tek ses var : ‘Bir gün yine geleceğiz’ Bir gün yine gelecekler. Küplerde dinlenen pekmezler, küle yatırılan patatesler, dağ suları gibi birike birike sofralarımızda yerlerini alacaklar.”
Kalpleri Küçük Bir Bahçe Onların, Türkiye Yazarlar Sendikası ile İnsan Hakları Derneğinin Cumartesi Anneleri’nin 500. buluşması için hazırladığı ortak kitap. 3 Kasım günü  Türkiye Yazarlar Sendikasının Beşiktaş Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’ndaki genel merkezinde 3 Kasım 2014 pazartesi günü bir araya gelen kurum temsilcilerine İstanbul Üniversitesi öğrencileri, TYS ve İHD yönetim kurulu ve üyeleri, yazarlar, şairler ve gazetecilere tanıtılırken  Mustafa Köz, İHD ile birlikte üç yıl önce Cemil Kırbayır’ı aramak üzere Kars’a gittikleri sırada kitap fikrinin oluştuğunu, geçen yıllar içinde olgunlaşan fikrin Cumartesi Anneleri’nin 500. buluşmasına yetiştirilmesini önemsediklerini dile getirdi. Göz altında kayıpların dünyanın bütün halkları için evrensel bir acı olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Köz, duyarlığı canlı tutmak ve gözaltında kayıpları önlemek için unutmamanın, önemine vurgu yaparak “Kalpleri Küçük Bir Bahçe Onların” adlı çalışmalarının küçük de olsa bir duyarlık oluşturacağını düşündüklerini söyledi.
Antolojide yetmiş şiir yer alıyor. Bu şiirlerin şairleriyse Nâzım Hikmet ile başlıyor, Kemal Özer, Adnan Yücel, Ataol Behramoğlu,Behçet Aysan Ahmet Telli, gibi şiirimizin önemli adlarıyla sürüp Mehmet Altun (1977) ile sonlanıyor.
Bu antolojinin baskıya hazırlığını Pencere Yayınları yaptı. Antoloji  satılmıyor, sanırım bağış karşılığında edinilebilir. Bilgi için 0212 259 74 74  (Türkiye Yazarlar Sendikası )

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nekropolis Gezgini: Halil Turhanlı

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...