06 Kasım 2014 04:48

Nekropolis Gezgini: Halil Turhanlı

Tuhaf adamların tuhaf yaşam öyküleri, belki unutulmasın diye, yer altından işte böylesine deli dolu adamlar geldi geçti demek için belki de Turhanlı es veriyor, durup biraz da öykülerine kulak verelim diye.

Paylaş

Kıymet CEVİZ

Tuhaf adamların tuhaf yaşam öyküleri, belki unutulmasın diye, yer altından işte böylesine deli dolu adamlar geldi geçti demek için belki de Turhanlı es veriyor, durup biraz da öykülerine kulak verelim diye. Nekropolis sakinlerinden Roky Erickson, Jimmy Gordon gibi muhalif, aykırı müzik icra edenlerin çılgınlıklarını anlatıyor, “Tuhaf Günler Peşimizde” adlı kitabında.

YAZARIN YER ALTINA YOLCULUĞU

‘Meleklerin Düştüğü Yer’, ‘Müzik ve Muhalefet’, ‘Bir Erdem Olarak Sapkınlık’, ‘Ütopyanın Sesleri’, ‘Şenlik, Sanat ve Sabotaj’, ‘Anarşik Armoni’, ‘Kahinler ve Müjdeciler’, ‘Katiliniz Şehirlerde Dolaşıyor’ kitaplarının yazarı Turhanlı alt kültürün dokusunu işliyor. Zira kitapta yer alan ‘Siyah Metafizik’, ‘Haiti’de Dans’, ‘Vudu ve İsyan’ı okuduğunuzda fark edeceksiniz.
Turhanlı, salt ölülerle değil ruhları ile de ilgileniyor. Afrika diaspora kültürünün bir ürünü olduğunu ifade ettiği Vudu, ve sonrasında Hudu’ya nasıl geçiş yapıldığını en nihayetinde bunun bir direniş örneği olduğunu, siyahların kölelikten kurtulmak için başvurduğu bir çeşit ayin. “Bu ayinler kolonyalistlere karşı isyanı ateşlemişti. ‘Loa’nın sesi, ruhlarını ele geçirdiği dansçılara; beyaz adama boyun eğmemelerini, hayatlarının sonuna kadar köle olarak yaşamamalarını, özgürlük için başkaldırmalarını söylüyordu.”(s.48)
Vudu’nun inanca, dansa, isyana ve politikaya dönüşümü hakkında bilgiler vermektedir Turhanlı. Kölelik ve köle pazarları, Haiti Devrimi yine işlediği konular arasında. Ölüler ve onların ruhları peki ama ya ruhsuz bedenler? Zombiler. Evet, zombilerle yürüyen ( “I walked with a zombie last night”) Roky Erikson öyküsünü anlatmasını ister Turhanlı’nın rüyasına girerek. Zombilerle yürüyen tuhaf bir hayatı okuruz bu sefer Turhanlı’nın kaleminden.
“Şiirler, şarkılar, öyküler, elimden tutup beni uzaklara götürüyorlar. Evin yolunu bulamıyorum.” (s.144) Evinin yolunu kaybetmiş ruhları, kendi dünyasına çağıran ruhu anarşist bir kaşif Halil Turhanlı’nın yer altına yolculuğu. Yer altı zenginliklerinin müptelası olanlara rehber oluyor, “Tuhaf Günler Peşimizde” kitabıyla.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşlı Kitap’taki yalın ve derinlikli şiirler

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...