05 Kasım 2014 22:56

'IŞİD'e karşı üstün olduğumuzu söylemek için erken'

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Obama, IŞİD’e yönelik sürdürülen savaşta üstün olduklarını söylemeleri için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerin zaferi ile sonuçlanan ara seçimlerin ardından basın açıklaması yaptı. Beyaz Saray Doğu Odası’nda basın mensuplarının karşısına çıkan Obama IŞİD’e yönelik sürdürülen savaşta üstün olduklarını söylemeleri için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Ara seçimlerde Senato ve Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaptıran Obama, Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında Kongre ile çalışmaya hevesli olduğunu söyledi. Senato Çoğunluk Lideri olması beklenen Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell’in Obamacare'e sıcak bakmadığının hatırlatılması üzerine Obama, "Yasanın üzerinde değişliklik yapılabilir. Ama yasayı yürürlükten kaldıracak bir şeye imza atmam" diyerek konu ile ilgili görüşlerini yineledi. Obama, "Kongre benim imzalamayacağım bir yasayı geçirirse, Kongre’nin sevmeyeceği adımları atacağımdan emin olun. Bu doğaldır. İşte demokrasi bu şekilde işliyor" diye konuştu.

Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasında büyük tartışmalara sebep olan 'Göçmenlik Reformu' hakkında da konuşan Obama, "Cumhuriyetçiler, göçmenlik reformunu geçirmek için heveslilerse, adım atacak çok fırsatları var" diye konuştu. Obama, bu konuda fazla beklemenin ekonomiyi olumsuz etkileceğini belirtti.

ABD Başkanı, IŞİD örgütüne karşı Kongre ile birlikte hareket etmek istediği mesajını verdi. Obama, IŞİD’e yapılacak baskıların sonuç vereceğini ve Irak’tan çıkmalarını sağlayacağını kaydetti. Obama, IŞİD’e yönelik sürdürülen savaşta da üstün olduklarını söylemeleri için henüz çok erken olduğunu belirtti.

Obama, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi John Boehner ve Senato’nun yeni Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell ile görüştüğünü ve kendilerine gelecek iki yılda birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söylediğini ifade etti. Mitch McConnell’ın seçimin ardından birlikte çalışma beklentilerine yönelik açıklamalarından memnuniyet duyduğunu dile getiren Obama, cuma günü Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti liderlerini Beyaz Saray’a ağırlayacağını söyledi.

Cumhuriyetçilerin iyi bir seçim kampanyası yürüterek güzel bir akşam yaşadıklarını belirten Obama, “Amerikalılar birkaç seçimde olduğu gibi yine bir mesaj gönderdi. Seçtikleri insanlardan ellerinden geldiğince çok çalışmalarını bekliyorlar. Bizden onların isteklerine odaklanmamızı bekliyorlar. Kendi isteklerimize değil. Bizden işleri yola koymamızı bekliyorlar” dedi.

Başkan olarak bu noktada özel bir sorumluluğunun olduğuna kaydeden Obama, seçimlerde oy verenlere seslendi. Obama, “Sizi duyduğumu bilmenizi istiyorum” dedi. Obama seçimlerde oy vermeyen yüzde 60’lık kesimi de duyduğunu dile getirdi.

Obama, bir gazetecinin seçim sonuçlarının ardından Beyaz Saray yönetiminde ve Cumhuriyetçiler ile ilişkilerde nasıl bir değişikliğin gerektiği yönündeki sorusu üzerine, “Amerikalıların büyük çoğunluğu bu şehrin (Washington) düzgün çalışmadığına inanıyor.” dedi. Bu konuda başkan olması dolayısıyla haklı olarak kendisini sorumlu olarak gösterdiklerini belirten Obama, “Ben herkes tarafından seçilen biriyim. Sadece özel bir bölge veya özel bir eyalet tarafından değil.” diye cevapladı. Obama halkın kendisinden fikir ayrılıklarını sona erdirip işleri yoluna koymak gibi bir beklentisinin olduğunu söyledi.

Obama Senato'yu kaybetti

ÖNCEKİ HABER

İnce: Tarhan'ın istifası da Batum'a ihraç istemi de yanlış

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa