06 Kasım 2014 04:50

Hani passolig ‘sorunları’ çözecekti?

Bu sezon tribünleri tamamen boşaltan passolig uygulamasına dair en çok yapılan propaganda, tribün olaylarını bitireceğiydi. Futbol egemenleri ile stadyuma giden taraftarın ‘tribün olayı’ kavramına bakış açıları her ne kadar farklı olsa da iki tarafın da gördüğü bir gerçek var ki; passolig hiçbir soruna çözüm olamadı.

Paylaş

Faruk AYYILDIZ
İstanbul

Bu sezon tribünleri tamamen boşaltan passolig uygulamasına dair en çok yapılan propaganda, tribün olaylarını bitireceğiydi. Futbol egemenleri ile stadyuma giden taraftarın ‘tribün olayı’ kavramına bakış açıları her ne kadar farklı olsa da iki tarafın da gördüğü bir gerçek var ki; passolig hiçbir soruna çözüm olamadı. Aşağıda da sıraladığımız ceza sebepleri, futbol egemenleri için passolig öncesinde de fazlasıyla uygulanan, passolig’i gerektirmeyen cezalardı.

Geçtiğimiz hafta oynanan Beşiktaş - Fenerbahçe ve Galatasaray - Kasımpaşa maçlarıyla ilgili toplam 60 kişiye “spor müsabakalarını seyirden men” cezası verildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, pazar akşamı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan Beşiktaş Fenerbahçe derbisinde 40 kişiye “6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna muhalefet”ten işlem yapılarak “Spor Müsabakalarını Seyirden Men Tedbiri” uygulandığı kaydedildi.
Açıklamanın detayları şu şekilde:
* 27 kişi spor alanlarına usulsüz seyirci girişi
* 2 kişi spor alanına alkollü girmek ve kolluk görevlilerinin uyarılarına rağmen çıkmamak,
* 6 kişi spor alanlarına yasak madde sokulması ( 4 kişi meşale bulundurmak, 2 kişi sahaya yabancı madde atmak )
* 1 kişi görevli memura hakaret etmek,
* 2 kişi görevli memurun görevini engellemek için direnme,
* 1 kişi spor alanlarında taşkınlık yapmak ve tesislere zarar vermek (Misafir takım otobüsüne yabancı madde atmak)
* 1 kişi yasak alanlara girmek (Müsabaka alanına girmek)

GS- KASIMPAŞA MAÇINDA 20 KİŞİYE CEZA

Cuma akşamı TT Arena’daki Galatasaray – Kasımpaşa maçıyla ilgili de 20 kişiye “Spor Müsabakalarını Seyirden Men Tedbiri” uygulandığı belirtildi.
Bu kişilere verilen cezanın gerekçesi ise şu şekilde açıklandı:
* 19 kişi spor alanlarına usulsüz seyirci girişi (15 kişi başkasına ait e biletlerle giriş, 4 kişi biletsiz olarak giriş yapmıştır)
*  1 kişi spor alanlarına yasak madde sokulması (Sahaya yabancı madde atmak)

ÖNCEKİ HABER

Koalisyon uçakları Til Ebyad'ı vurdu

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa