05 Kasım 2014 18:39

Mersin'de işçiler taşerona karşı yürüdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki taşeron firmalarda çalışırken yerel seçimlerin ardından işten çıkarılan işçiler eylem yaptı.

Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki taşeron firmalarda çalışırken yerel seçimlerin ardından işten çıkarılan işçiler eylem yaptı. Eyleme katılan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "AKP'nin kurduğu 'Taşeron Cumhuriyeti'ne sırtlarını dayayarak işçi kıyımı yapıyorlar" dedi.

Ellerinde, 'Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde işçi kıyımı durdurulsun. Atılan işçiler geri alınsın', 'Taşeron Cumhuriyetini yıkacağız' pankartları açan yaklaşık bin kişi, İstasyon Meydanı'nda toplandı. 'Direne direne kazanacağız', 'Atılan işçiler geri alınsın', 'Kocamaz şaşırma, sabrımızı taşırma', 'Kocamaz şaşırdı, işçiyi yola taşırdı' sloganları atan işçilere siyasi parti, kitle örgütü ve sendika temsilcileri de destek verdi. Yürüyerek Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bulunduğu Atatürk Caddesi'ne gelen işçiler, burada belediye binasına yüz metre kala Çevik Kuvvet barikatı ile karşılaştı. Sendika temsilcileri polis müdürleri ile yaptığı görüşmeden sonra Çevik Kuvvet biraz daha geri çekilerek işçiler alana doldu.

İHALE İLE İŞÇİ ALIP SATIYORLAR

Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, son günlerde yaşanan iş cinayetlerinin taşeronlaşmaya bağlı olarak ortaya çıktığına dikkat çekerek, hükümeti uyardı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden bugüne kadar bin 893 işçinin işten çıkarıldığını belirten Beko, şunları söyledi:

"Belediye yönetimi bu işçi kıyımını sorunlara diyor ki, 'İhale bitti.' İhale bitti de Mersin'e Büyükşehir Belediyesi'nin vereceği hizmetler de mi bitti? 'İhale bitti' diyenlerin özürleri kabahatlerinden büyük. Çünkü hizmetleri görmek için işçiye ihtiyaç olduğunu kendileri de biliyorlar. Ancak AKP'nin kurduğu Taşeron Cumhuriyeti'ne sırtlarını dayayarak işçi kıyımı yapıyorlar. İşçinin ekmeğini, işini ihale ile elinden alamazlar. İhale ile aldığınız araç-gereç, çimento, demir, otobüs değil, insan bunlar insan. Bu ülkede ihale ile işçi alıp satıyorlar. Bunun adı kölelik değil de nedir? Bunun adı düpedüz insan ticaretidir. Belediye insan ticaretini orman kanunlarını gerekçe göstererek işçi kıyımına girişiyor. Belediyelerdeki, hastanelerdeki, karayollarındaki taşeron işçiler binlerce dava açtı. Bu davaları kazandılar. Mahkeme dedi ki, 'Bu işçiler asıl işverenin, yani kamunun işçisidir' O zaman Mersin'de de işçiler asıl işverenin yani belediyenin işçisidir ve başkan bunu kabul etmek zorundadır. 2015'e kadar imzalanmış toplu sözleşmeleri yok saymak hukuk dışıdır."

Beko'nun konuşmasının ardından eylem sona ererken, işten atılan bir işçi kucağında çocuğu ve elindeki, 'Babama iş, bana ekmek' dövizi ile dikkat çekti. Bazı işçiler ise ellerinde ödeyemedikleri faturaları göstererek işe dönmek istediklerini söyledi. (Mersin/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da emniyet müdür yardımcısının koruması silahlı saldırıda yaralandı

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa