05 Kasım 2014 17:15

İsrail askerleri Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya girdi

İsrail güvenlik güçleri Mescid-i Aksa’ya girmek isteyenlere müdahalenin dozunu artırırken, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde askerlerin camiyi tahrip ettiği görülüyor.

Paylaş

İsrail güvenlik güçleri Mescid-i Aksa’ya girmek isteyenlere müdahalenin dozunu artırırken, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde askerlerin camiyi tahrip ettiği görülüyor.

İsrail güvenlik güçlerinin, sabah saatlerinde bir grup Yahudi’yi Aksa’nın ağlama duvarına bakan Megaribe kapısından içeriye almasına tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çatışma çıktı. Mescid-i Aksa’ya girmek isteyenlere gaz bombası ve plastik mermiler ile saldıran askerlerin, Aksa içindeki Kıble Camii’ne sığınan Müslümanları da tartakladığı belirtildi. Askerlerin Mescid-i Aksa dışındaki müdahalelerini ve cami içinde askerlerin müdahalesinden sonraki durumu vatandaşlar görüntüleyerek sosyal medyada paylaştı.

Görüntülerde caminin mihrabı ve birçok noktasının tahrip edildiği, Kur’an-ı Kerimlerin ise yerlerde bulunduğu görülüyor.
Mescid-i Aksa’nın dışında da gerginlik sürüyor. Hıtta kapısının önünde toplanan Filistinliler, İsrail askerlerini protesto etti.
İsrail’in saldırılarına sosyal medyada kullanıcılar da büyük tepki gösteriyor. Kullanıcılar #HandsOffAlAqsa #AlAqsaMosque #AlAqsaUnderAttack hashtag’i ile saldırılara tepki gösteriyor.

ARAÇ YAYALARA ÇARPTI

Öte yandan yine Kudüs’te bir aracın yayaların arasına daldığı bildirildi. İsrail basını, olayda ilk belirlemelere göre biri ağır 3 kişinin yaralandığını duyurdu. Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nde meydana gelen olayda aracı süren İbrahim el Akari ise polis tarafından vurularak öldürüldü. Mahalleye son dönemde gelen Yahudi yerleşimciler, bölgede gerginliği artırmıştı.

Kudüs’e iki hafta önce de benzer bir olay meydana gelmişti. Aracıyla tramvay durağına dalan bir şahıs, iki kişinin ölümüne sebep olmuştu. Bölgeden kaçmaya çalışan şahıs, polis tarafından vurulmuş ve kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Hamas'ın konuya ilişkin açıklamasında saldırının, "El Aksa'ya yönelik devam eden Siyonist saldırılara bir cevap olduğu" belirtildi. Hamas'ın açıklamasında İbrahim el Akari'nin eyleminin "kahramanca" olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Türk: Süreci, Hükümetin Kobanê politikası tıkadı

SONRAKİ HABER

Çiğli Belediyesi işçileri eylemde: “Ücretlerimiz gecikirse iş bırakacağız”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa