05 Kasım 2014 17:10

Türk: Süreci, Hükümetin Kobanê politikası tıkadı

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Türkiye’nin IŞİD karşısında Kürtleri dışlaması ve PYD ile IŞİD’i bir tutmasının, çözüm sürecinin tıkanmasında önemli etkisi olduğunu söyledi.

Türk: Süreci, Hükümetin  Kobanê politikası tıkadı

Paylaş

Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Türkiye’nin IŞİD karşısında Kürtleri dışlaması ve PYD ile IŞİD’i bir tutmasının, çözüm sürecinin tıkanmasında önemli etkisi olduğunu söyledi. DHA Muhabiri Ferit Aslan’a konuşan Türk, “Türkiye Kürtleri dışlamak yerine, Kürtleri sahiplenerek, koridor açarak, destekleyecek bir tavır gösterseydi, süreç farklı bir noktaya gelirdi” dedi.

‘HÜKÜMETİN YAKLAŞIMI DOSTANE DEĞİL’

Bu dönemde Hükümetin ve Cumhurbaşkanının söylemlerinin Kürtlerin hakkını, hukukunu gözeten, Kürtleri kucaklayan bir anlayışta olmadığını söyleyen Türk, “Kobanê Kürtlere yaklaşımda bir turnusol kağıdı oldu. Bu da toplumda rahatsızlığın büyümesine neden oldu. 6-7 Ekim olayları oldu. Kürtler, Hükümetin açıklamalarında dostane bir yaklaşım olmadığını gördü. Bu da tansiyonun yükselmesine neden oldu. Şimdi çözüm süreci denildiği zaman; Kürtler bir halktır, onların hakkı ve hukuku var. Bunun göz önüne alınması gerekiyor. Sorunun çözümü Kürt halkının lehinedir. Bu Ortadoğu bataklığında dayanışmadan ve diyalogdan başka seçeneğin olmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

IŞİD’in asla Türkiye’ye komşu olmayacağını söyleyen Türk, “Ama diyelim ki oldu, Türkiye çok mu rahat olacak. İkincisi bu insanlık düşmanı olan IŞİD’e karşı bir tek Kürtler direniş gösteriyor. Sadece Kürtler bunlara karşı ciddi bir savaş veriyor. Böyle bir tehlike karşısında savaşanlar ile IŞİD’i aynı kefeye koyduğunuz zaman, Kürtlerin devletten bütün umutları ve beklentileri kalkmış oluyor” dedi. Herkesin kendini gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Türk, “Şu anda bazı tıkanıklıklar var. Bu tıkanıklığın aşılması konusunda bir diyaloğa ihtiyaç var. Samimi, dostane anlayışla meselelere bakma ihtiyacı var. Hükümet bunu yeniden gündemine alıp, gerçekten Kürtlerin bir tehlike olmadığını, demokrasiyi ortadan kaldıracak çetelerin bir tehlike olduğunu görür buna göre de bir dayanışma sağlar” şeklinde konuştu. (MARDİN)

ÖNCEKİ HABER

MEB işçilerinden ‘kura’ tepkisi

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa