05 Kasım 2014 16:58

Hemşirelerden ‘iş yükümüz azalsın’ talebi

İş yüklerinin artmasından dolayı ‘artık yeter’ çağrısında bulunan DEÜ hemşireleri, çalışan yetersizliği sonucu gelinen kriz noktasında mesleklerini yerine getiremediklerini dile getirdi ve kadro açılmasını istedi.

Paylaş

İş yüklerinin artmasından dolayı ‘artık yeter’ çağrısında bulunan DEÜ hemşireleri, çalışan yetersizliği sonucu gelinen kriz noktasında mesleklerini yerine getiremediklerini dile getirdi ve kadro açılmasını istedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan hemşireler bir süredir yaşadıkları sorunlardan dolayı, hastanede örgütlü sendika ve derneklerle bir araya gelerek ‘DEÜ Hemşire Dayanışma Platformu’ kurdu.

Bir haftadır hastane bahçesinde kurdukları stantlarla bir araya gelen hemşireler bugün sorunlarının çözülmesi için eylem yaptı. Poliklinikler girişinde bir araya gelen hemşirelere, diğer sağlık çalışanları da destek verdi.

“Fazla gece nöbeti istemiyoruz”, “Başka servise çekilmek istemiyoruz” ve “Hemşire sayısı artırılsın” gibi dövizler açan hemşireler adına konuşan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur,  hemşire sayısının azlığı nedeniyle nöbet sayılarının ve çalışma saatlerinin arttığını, izin günlerinde nöbete çağrılmanın arttığını, farklı kliniklere gönderilme ve fazla mesai karşılığında verilen ücretin yetersizliği gibi sorunlarla karşı karşıya olduklarını belirtti.

KADRO AÇILMASI TALEP EDİLDİ

İş yüklerinin artmasının hastalara kaliteli bakımın verilmesine de engel olduğunu kaydeden Uğur, hemşire açığının belirlenmesini ve sayı kadar da Maliye Bakanlığının 657 4/A kadrosu açmasını istedi.

Çalışma isteklerinin de kırıldığını dile getiren Uğur “Yaşanmakta olan çalışma koşulları çözülerek hemşirelerin yaşamakta olduğu tükenmişliğe son verilmeli, çalışan memnuniyeti üzerinden iyileştirilmeler yapılarak hemşirelerin güvenli ve iş güvenceli çalışmalarının sağlanması ile istifaların önüne geçilmelidir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İTÜ’de yeni soruşturma

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...