05 Kasım 2014 16:51

Tıpta Osmanlı modeline itiraz

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle hastanelerde, Osmanlı döneminde “Yadigar” adlı kitap çıkaran İbn-i Şerif’in uygulamalarına benzeyen ve halk sağlığını tehdit eden geleneksel tedavi uygulamalarına geçilmesine hekimler itiraz etti.

Paylaş

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yönetmelikle hastanelerde, Osmanlı döneminde “Yadigar” adlı kitap çıkaran İbn-i Şerif’in uygulamalarına benzeyen ve halk sağlığını tehdit eden geleneksel tedavi  uygulamalarına geçilmesine hekimler itiraz etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konan, “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmenliği”nde ‘sülük’ tedavisinden, ‘şifalı bitki’, ‘masaj’, ‘hacamat-bardak çekme’  gibi çok sayıda bilimsel tıbbın kabul etmediği, yöntemler yer alıyor. Sağlık Bakanlığının çıkarttığı yönetmelikle geleneksel yöntemlerin hastanelerde kullanılmasının önü açılmış oldu. Duruma itiraz eden hekimler bugün Türk Tabipleri Birliği (TTB) toplantı salonunda bir araya geldi.

‘SAĞLIĞI TEHDİT EDER’

TTB Genel Başkanı Bayazıt İlhan yönetmelikte yer alan ve ‘alternatif’ denilen bu yöntemlerin bilim insanları tarafından reddedildiğini ve iyileştirici yönlerinin kanıtlanmadığına dikkat çekti. İlhan, bu yönetmenliğin içerisinde bulunan ve tedavi olarak belirtilen uygulamaların halkın sağlığını riske atacağını ve sakatlanmaların yaşanabileceğini söyledi. Kendi alanından örnek veren İlhan, “Sülük tedavisinin göz tansiyonu hastalığında kullanılması demek kişinin kör olması demektir. Bu bilimsel tıpta kesinlikle böyleyken, çıkarılan yönetmelikte sülük ile göz tedavisi yapılabileceği belirtiliyor. Anlam veremiyoruz” diye konuştu.

Mevcut koşullardaki tıbbın olanaklarının yeterli olduğunu, alternatif bir tıbba gerek olmadığının altını çizen İlhan, 15. yüzyıl uygulamalarıyla sağlık açısından ciddi sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekti. İlhan, yönetmelikte yer alan uygulamaların hastanelerde uygulamaya sokulmasının sağlığın ticarileşmesi anlamına geldiğini söyledi.

Toplantıya katılan, Türkiye Biyoetik Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Türk İmmünoloji Derneği, Türk Kardiyoloji Derneği, Türk Nöroloji Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehber Uzmanı Hekimler Derneği, Türk Toraks Derneği, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, Türk Geriatri Derneği, Türk Histoloji ve Embriyoloji Derneği, Türk Dermatoloji Derneği yöneticileri de tek tek söz alarak, yönetmeliğin insan sağlığını tehdit ettiğini, uygulamaların bilimsel tıbba aykırı olduğunu anlattı. TTB yetkilileri, konuya ilişkin geçtiğimiz aylarda yönetmelik hakkında iptal davası açtıklarını, yürütmeyi durdurma talep edilen davaya ilişkin Danıştaydan henüz bir cevap gelmediğini bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖDAV: Sözde ‘güvenlik’ özde zulüm paketi!

SONRAKİ HABER

Zeytinburnu Belediyesi işçisi Yavuz Selim, yaşamına son verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...