05 Kasım 2014 15:08

Kobanê'den gelen yaralıların tedavi gördüğü merkeze polis baskını

Polis Kobanê'de yaralanıp, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Bağlar Belediyesi'nin hizmete açtığı Kardelen Ana Çocuk Sağlık Merkezi'ni bastı. Tedavi gören 15 kişinin polisler tarafından fotoğrafları çekilip parmak izi alındı.

Paylaş

Bağlar Belediye Eş Başkanı DBP'li Birsen Kaya Akat, polislerin saat 01.00'de geldikleri Kardelen Ana Çocuk Sağlık Merkezi'ne kapıyı kırıp girdiklerini söyledi. Burada çalışanların yere yatırıldığını, ardından merkezde tedavi gören 15 Kobanêli yaralanın fotoğrafının çekilip parmak izlerinin alındığını söyleyen Başkan Akat, şunları söyledi:

"Savaşların yaşandığı hiçbir ülkede asla hastaneler basılmamıştır. Ama, maalesef burada bu yaşanmaktadır. Emniyetin bu tutumunu kınıyoruz. İki defadır sağlık merkezimiz baskına uğruyor. Geçen defa yapılan baskında 46 hastamızı götürüp getirdiler. Yatanların hasta psikolojisi yetmiyormuş gibi bu hastaları yine tartaklayıp rahatsız etmek ne kadar doğru? Bu hangi ahlaka hangi insanlığa hangi vicdana sığar. Suç duyurusunda bulunacağız."

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü de Suriye'den gelen bazı YPG'lilerin tedavi edildiği istihbaratı üzerine olayın gerçekleştiğini iddia etti. Sağlık Merkezi'nde tedavi görenlerin fotoğraflarının çekilip parmak izinin alınmasının da emniyetteki bilgilerle karşılaştırma amaçlı olduğunu öne sürdü. (DİYARBAKIR)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çatışmaların 52'nci gününde havan ve roket sesleri

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...