05 Kasım 2014 19:45

IŞİD 4 gazeteciyi daha infaz etti

IŞİD'in Irak'ın Musul kentinde bir hafta önce kaçırılan 12 gazeteciden 4'ünü öldürdüğü belirtildi. Gazetecilerin Irak basın kuruluşlarında çalıştığı tahmin ediliyor.

IŞİD 4 gazeteciyi daha infaz etti

Paylaş

IŞİD gazeteci öldürmeye devam ediyor. Irak'ın Musul kentinde bir hafta önce kaçırılan 12 gazeteciden 4'ünü öldürdüğü iddia edilen IŞİD'in, gazetecilerin naaşlarını Musul sağlık görevlilerine teslim ettiği belirtildi. Alman Haber Ajansı tarafından yayınlanan habere göre görgü tanıkları, kafaları kesilmiş cesetlerin teslim edildiğini doğrulayarak, gazetecilere ait olduğunun tahmin edildiğini belirtti. Dün teslim edilen cesetlerin hangi ulustan oldukları ve isimleri henüz açıklanmazken, IŞİD'in son 3 hafta içerisinde tamamı Irak basınına mensup en az 19 gazeteciyi kaçırdığı belirtildi. Musul güvenlik görevlilerince yapılan açıklamada IŞİD'in bir süredir durdurduğu gazeteci kaçırma eylemlerine yeniden başladığı ve kaçırılan gazetecilerin tutuldukları yerlerin henüz tespit edilemediği ifade edildi.

Kaçırıldığı iddia edilen gazetecilerin kayıp oldukları Musul insan hakları örgütlerince doğrulanırken, İngiliz gazetesi The Guardian ise kaçırılanlardan 3'ünün kimliğini tespit ettiğini iddia etti. The Guardian'ın verdiği bilgilere göre, televizyon muhabiri Talal Qais ve kameramanlar Walid Akidi ile Eşref Abadi kaçırılan 19 gazeteci arasında yer alıyor.

IŞİD, geçtiğimiz ay Irakta Kürt gazeteci Muhannad Akidi'yi kaçırdıktan iki ay sonra infaz etmiş, ancak infaz Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından teyit edilememişti.

Bilindiği gibi IŞİD daha önce ABD'li gazeteciler James Foleyve Steven Sotloff ile İngiliz sağlık çalışanları Alan Henning ve David Haines'i kafalarını keserek infaz etmiş ve bunların video görüntülerini de yayınlamıştı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Gazetecileri Koruma Programı Koordinatörü Şerif Mansur ise, bir an önce IŞİD'in basın üzerindeki bu tehditlerinin engellenmesi gerektiğini belirtti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Sağlığa cepten yapılan harcamalar arttı

SONRAKİ HABER

HDP’li Oya Ersoy: Küçük hafızlar değil küçük mucitler yetiştirilsin!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa