05 Kasım 2014 10:16

Araçtakilerin HPG'li olduğunu anlayınca taradılar

Bingöl'de 2 polisin hayatını kaybettiği silahlı saldırının faili olduğu iddiasıyla önceki gün gözaltına alınan Erhan Şenyuva, çıkarıldığı mahkemece "örgüte yardım ve yataklık" suçlamasıyla tutuklandı.

Paylaş

Bingöl'de 2 polisin hayatını kaybettiği silahlı saldırının faili olduğu iddiasıyla önceki gün gözaltına alınan Erhan Şenyuva, çıkarıldığı mahkemece "örgüte yardım ve yataklık" suçlamasıyla tutuklandı. Saldırının faili oldukları iddiasıyla Genç ilçesinde 4 kişinin taranarak infaz edilmesi olayının canlı tanığı olan Şenyuva, olay sırasında kaçarak kayıplara karışmıştı.

Bingöl'de, 9 Ekim gecesi kent merkezinde 2 polis amirinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı sonrası, içlerinde HPG'lilerin de olduğu bir aracın Genç Köprüsü'nde saldırının failleri olduğu iddiasıyla taranmasıyla 2'si HPG'li 4 kişi infaz edilmişti. Olay sonrası ismi hayatını kaybedenler arasında gösterilen Erhan Şenyuva'nın ailesi ise kendilerine o olduğu iddiasıyla gösterilen cenazeyi teşhis edememişti. O günden bu yana akıbeti merak edilen Şenyuva, önceki gün özel harekat polisleri tarafından Bingöl merkezde bulunan bir evde gözaltına alınarak, TEM Şube Müdürlüğü'ne götürülmüştü.

Burada bir gün boyunca sorgulanan Şenyuva, dün akşam saatlerinde Bingöl Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alınan Şenyuva, gece saatlerinde de tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Sabaha kadar devam eden mahkemede verdiği ifadesinde Şenyuva, Genç'te 4 kişinin katledildiği olayın canlı tanığı olarak yapılan infazı ortaya koydu.

Verdiği ifadesinde içinde bulundukları aracın köprü girişinde durdurulması sonrası polis ve askerlerin kendilerinden kimlik istediğini anlatan Şenyuva, çıkarıp kendi kimliğini verdi. Araçtaki diğer kişilerin kim olduğunun sorulması üzerine 'işçiler' yanıtını verdiğini belirten Şenyuva, bu yanıt üzerine onların da kimliklerinin istendiğini kaydeden Şenyuva, araca yönelen askerlerin içeridekiler arasında HPG'li olduğunu anlayınca aracı taramaya başladığını anlattı. Araç tarandığı sırada dışarıda bulunan Şenyuva, olay esnasında bölgeden kaçarak uzaklaştığını belirtti.

Aracın taranması sırasında kimliğinin polis ve askerlerin elinde kalması üzerine öldürülenler arasında o da olduğu düşünülerek, ailesine gelip Şenyuva'nın cenazesini teşhis edilmesi istendi. Yaşadığı olaydan duyduğu korku ile günlerce saklandıktan sonra yakalanıp hakim önüne çıkarılan Şenyuva mahkeme tarafından "örgüte yardım ve yataklık" ettiği iddiasıyla tutuklanarak Bingöl Cezaevi'ne gönderildi.

Şenyuva'nın anlatımları ile polise yönelik gerçekleştirilen saldırıyla infaz edilenlerin hiçbir alakasının olmadığı doğrulanmış oldu. Buna rağmen saldırının gerçek faillerini bulamayan devlet, faillerin hala infaz edilenler olduğu yönündeki ısrarından vazgeçmiş değil. (DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Altın fiyatları dört yılın en düşük düzeylerinde

SONRAKİ HABER

Boykota katılan İTÜ öğrencilerine verilen uzaklaştırma cezaları mahkemeden dönüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...