05 Kasım 2014 05:07

Biz küçüldükçe Ülker büyüyor

Ülker Bisküvilerinin sahibi Yıldız Holding, dünyanın altıncı bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın alıp dünya üçüncülüğüne yerleşti. Öz Gıda-İş’ten Gıda-İş sendikasına geçtikleri için Ülker’de kapı önüne konan işçiler söz konusu gelişmeyi, “Biz küçüldükçe ülker büyüyor” sözleriyle karşıladı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Ülker Bisküvilerinin sahibi Yıldız Holding, dünyanın altıncı bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın alıp dünya üçüncülüğüne yerleşti. Öz Gıda-İş’ten Gıda-İş sendikasına geçtikleri için Ülker’de kapı önüne konan işçiler söz konusu gelişmeyi, “Biz küçüldükçe ülker büyüyor” sözleriyle karşıladı.

HAK YOK ÇALIŞMA ÇOK!

“İstanbul’da malum hayat şartları ağır. Kiralar yüksek. Aldığımız maaş düşük. Üstelik şu an onu bile alamıyoruz” diyen Ülker İşçisi Özcan Keleş, her gün akşam eve gittiğinde kendisine “Baba bana ne aldın” diyen 3 buçuk yaşındaki kızına cevap veremeyen bir işçinin çalıştığı fabrikanın üçüncülüğüyle övünemeyeceğini söylüyor.

“Ülker’in büyümesi iyi ama biz küçüldükçe Ülker büyüyor” diye konuşan Keleş, işçilerin hiçbir sosyal hakkının olmadığını belirtti. Keleş, ayrıca Ülker’deki yoğun çalışmadan dolayı ailesiyle görüşemez hale geldiğini ve bu yüzden de sorunlar yaşadığını söyledi.

SÖYLECEK ÇOK ŞEY VAR

İşçilerden Dursun Topal, “Ülker yurt dışında en büyük markaları aldı. Şaşaalı büyüme, renkli reklamlar arkasında neler yaşanıyor, işçilere neler oluyor kimse bilmiyor. Herkes reklamlardan, aldığı ürünlerden haberdar sadece.  Patron medyası içerdeki işçinin derdini sormuyor, işçi de anlatamıyor. Biz bunu duyuracağız. İnsanlar sadece reklamları izlemesinler.  İşçilerin nasıl sömürüldüğünü, işçilere neler dayatıldığını, insanların nasıl zor koşullarda çalıştırıldığını öğrensinler” dedi.  

Ülker hakkında söylenecek çok şey olduğunu dile getiren Topal, “Bu kadar şirket bu kadar dev holding olduysa  müdürlerin sayesinde değil işçilerin sayesinde oldu” dedi.

DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ ÜLKER'İN İŞÇİSİNİN HALİ!

Dursun Topal’ın da 2 yaşında 1 kız çocuğu ile 7 yaşında 1 erkek çocuğu var. Çocuklarının istediklerini ancak gece gündüz çalışırsa alabildiğini söylüyor. Anlattıkları işte dünya üçüncüsü firmanın işçisinin hali dedirtiyor: “8 saat çalıştığımda aldığım 1000 Tl. 500 TL kira ödüyorum. 8 saat çalıştığımda çocuğuma vakit ayırabiliyorum. Çocuğumu sevebiliyorum ama çocuğum ‘Baba bana bunu al’ dediğinde ‘Oğlum para yok’ diyemiyorum. Bu bir baba için en acı şey. Bu yüzden çocuklarını görmemeyi göze alarak cumartesi, pazar demeden her gün 12 buçuk saat çalışıyorum. Çocuğumun istediğini ancak bu şekilde alabiliyorum. Fakat aldığım hediyeyi yoğun çalışmamdan dolayı, kendi ellerimle çocuklarıma veremiyorum.” 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Harem selamlık eğitim yaygınlaşıyor

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığından "zorunlu olmadıkça Çin'e gitmeyin" uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...